Kreatynina w organizmie – zagrożenia

Dodano: 12:40 25 marca 2014
Aktualizowano: 12:40 25 marca 2014
Źródło:

To związek, który jest pochodną dużo bardziej znanej kreatyny. Dokładniej rzecz biorąc jest on bezwodnikiem. Oznacza to substancję, która w wyniku reakcji z wodą tworzy kwas organiczny, lub nieorganiczny. Nadmiar kreatyniny w naszym organizmie może być szkodliwy.

Zaczniemy jednak od tego, że poziom tego związku stanowi jeden z wyznaczników oceny pracy nerek. Jeśli tylko pojawiają się jakieś problemy związane z oddawaniem moczu, to warto sprawdzić poziom kreatyniny.

Związek ten występuje w osoczu, a jego stężenie związane  jest między innymi z naszą masą mięśniową. Jego ilość jest też zależna od naszej płci. W przypadku kobiet wynosi ona między 53, a 97 mikromol/l . U mężczyzn waha się od 60 do 110 mikromol/l. Ilość kreatyniny w organizmie jest też związana z naszym wiekiem. W sytuacji, kiedy wszystko działa prawidłowo, to ta substancja jest filtrowana przez kłębuszki nerkowe.

Co może wpływać na podwyższenie ilości kreatyniny w organizmie? Przede wszystkim wysiłek fizyczny. Jej poziom podnosi również gigantyzm. Jest to choroba charakteryzująca się ogromnym rozmiarem ciała. Jest to skutek nadmiernego wzrostu kośćca i tkanki mięśniowej. Wysoki poziom kreatyniny w organizmie może być też związany z akromegalią. To choroba związana z nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu. Od gigantyzmu różni ją to, że przy akromegalii nie ma aż tak dużego wzrostu kości długich. Zdarza się również – bardzo rzadko – że na zwiększenie poziomu kreatyniny w organizmie mają wpływ wymioty.

Wartości podwyższone, które zostaną oznaczone w czasie badania, mogą oznaczać między innymi ostrą niewydolność nerek. Może być ona związane między innymi z toksycznym działaniem przyjmowanych leków. Jeśli dochodzi do zatrzymania moczu, to też może być ostra niewydolność nerek. Podwyższone wartości kreatyniny mogą wskazywać również na inny typ tego schorzenia. Taka sytuacja ma np. miejsce w przypadku przewlekłego problemu z niewydolnością nerek.