Kiedy warto robić badania krwi?

Dodano: 14:11 10 października 2014
Aktualizowano: 11:22 12 października 2014
Źródło:

Do postawienia diagnozy wcale nie potrzeba skomplikowanych i wymagających dużych nakładów finansowych działań. Jednym z podstawowych sposobów na poznanie przyczyny tego, dlaczego nasz organizm nie działa w sposób prawidłowy jest badanie krwi. Kiedy warto je zrobić?

Po pierwsze, dobrze zastanowić się nad zrobieniem badania krwi w sytuacji, gdy zaczynamy odczuwać ciągłe zmęczenie. Co istotne jednak ważne jest też, kiedy się ono pojawia. Sytuacja gdy ciężko pracujemy fizycznie, a do tego mamy jeszcze sporo na głowie w domu jest „normalną” przyczyną zmęczenia. Jeśli jednak nasze codzienne życie jest w miarę poukładane i nie zarywamy nocy, a problem się pojawia, to może być wskazaniem do zrobienia sobie badania krwi. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być „tylko” chwilowe osłabienie organizmu, ale także anemia.

Kolejnym powodem do zrobienia badania krwi jest utrata wagi. Co istotne, chudniemy mimo tego, że mamy apetyt i wcale nie odmawiamy sobie jedzenia. Dodatkowymi objawami wskazującymi na potrzebę wykonania badania krwi jest szybkie męczenie się (nawet przy małym wysiłku fizycznym), a także uczucie ciągłego gorąca. To może oznaczać problemy z tarczycą. W tym wypadku więc, badanie krwi będzie jednym z kilku, które należy wykonać.

Jeśli często chorujecie, to również dobrze byłoby sprawdzić, co się dzieje z Waszym organizmem. To może oznaczać osłabienie układu odpornościowego. Dobrze będzie wykonanie badania krwi w takim wypadku. Kolejnym powodem dla którego warto je zrobić są trudno gojące się rany. Jeśli „łatwo” u Was o siniaki, to w połączeniu ze wspomnianym problemem, może świadczyć  o skazie krwotocznej. Koniecznie trzeba przeprowadzić badanie krwi i sprawdzić, czy przypadkiem nie macie obniżonego poziomu trombocytów.

Osoby, które bardzo często piją alkohol, również powinny je wykonać. W ich wypadku problemem będzie przede wszystkim wątroba. W badaniu krwi w tej sytuacji najbardziej istotne jest poziom bilirubiny. Kiedy wspominany narząd jest zdrowy, to ten składnik jest przez nią usuwany z organizmu. Sprawdzany jest też poziom enzymów wątrobowych.