Jama brzuszna – budowa


Administrator

Dodano: 12:45 15 kwietnia 2013
Aktualizowano: 13:10 15 kwietnia 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Budowa jamy brzusznej człowieka nie jest zbytnio skomplikowana. Wystarczy spojrzeć na rysunek i skonfrontować go z poniższym opisem. Po pierwsze nie jest to jedyna jama w naszym ciele. Składa się ona z dwóch części. Pierwsza z nich to jama otrzewna. Druga, to tak zwana przestrzeń zewnątrztrzewnowa. Jama otrzewna wykazuje różnice w budowie zależnie od płci. U mężczyzn nie ma ona połączenia z innymi jamami ciała. W przypadku kobiet do jamy otrzewnej otwierają się ujścia jajowodów.

Nieco inny podział wprowadzano w chirurgi. Jamę brzuszną dzieli się na części: nadokrężniczą i podokrężniczą. W tej pierwszej znajdują się wątroba, żołądek, trzustka i śledziona. W drugiej: jelita – cienkie i grube. Wątroba odpowiedzialna jest w naszym organizmie za wiele procesów. Odpowiada między innymi za metabolizm i detoksykację. Żołądek z kolei przede wszystkim ma jedną funkcję. Jego głównym zadaniem jest trawienie białek. Trzustka to narząd gruczołowy, który znajduje się w górnej części jamy brzusznej. Ma ona dwa główne zadania. Po pierwsze, produkuje sok trzustkowy. Po drugie spełnia funkcję wewnątrzwydzielnicza. Związane są z nim tak zwane Wyspy Langerhansa. Są to w największym uproszczeniu gruczoły związane z przemianą materii. Śledziona z kolei, jest miejscem gdzie usuwane są „stare” erytrocyty i białe krwinki. Co ciekawe można bez niej funkcjonować. Śledziona bywa całkowicie usuwana z organizmu.

Jelito cienkie położone jest między żołądkiem, a jelitem grubym. Główna jego funkcją jest wchłanianie tak zwanych wartości odżywczych. Jelito grube z kolei jest ostatnim elementem jelit u kręgowców. To w nim rozpoczyna się proces formowania kału. Na koniec jeszcze pewna ciekawostka związana właśnie z jelitem grubym. To tutaj funkcjonują bakterie, które są odpowiedzialne między innymi za produkcję niektórych witamin z grupy B.

Podziel się ze znajomymi