Jakie zadania ma serotonina?

Dodano: 08:03 19 maja 2017
Aktualizowano: 08:03 19 maja 2017
Źródło:

To hormon o którego poziom powinniśmy dbać cały rok, ale właśnie teraz trzeba na niego zwrócić szczególną uwagę. Serotonina znana jest przede wszystkim z wpływu na nasze samopoczucie, ale to niejedyne jej zadanie.

Potocznie określa się ją mianem hormonu szczęścia. Serotonina to organiczny związek chemiczny, który jest bardzo ważnym neuroprzekaźnikiem w ośrodkowym układzie nerwowym. Jego zadaniem jest przenoszenie sygnałów pomiędzy neuronami. Dzieje się to przez synapsy. Ciekawostką może być to, że najwyższy poziom serotoniny występuje u noworodków. W czasie kiedy dojrzewamy, spada on, ale następnie rośnie. Kobiety mają dużo wyższy poziom serotoniny niż mężczyźni. U panów może być on niższy nawet o 30%. Serotonina w naszym organizmie powstaje w wyniku przemian związanych z L-tryptofanem.

Jakie są zadania serotoniny? Po pierwsze, wraz z melatoniną, odpowiada ona za regulację snu. W przypadku gdyby doszło do blokady jej syntezy, trzeba liczyć się z bezsennością. Serotonina to również… układ pokarmowy. W tym przypadku hormon ten odpowiedzialny jest za regulowanie apetytu. W jaki sposób? Otóż, po tym jak zjemy węglowodany serotonina go „hamuje”. Jeśli z kolei zjemy białko, to dochodzi do jego „podwyższenia”.

Serotonina wpływa też między innymi na temperaturę ciała i ciśnienia krwi. W tym drugim przypadku hormon podwyższa je. Niedobór serotoniny w naszym organizmie to między innymi poważny problem dla samopoczucia. Może skutkować długotrwałym obniżeniem nastroju. Pojawia się „przewlekły” smutek. Rośnie ryzyko stanów depresyjnych. W przypadku niedoboru serotoniny musimy liczyć się ze zwiększona skłonnością do agresji.

W jaki sposób podwyższyć poziom tego hormonu? Przed wszystkim powinniśmy ustabilizować codzienny tryb życia. Bardzo ważne, aby nasze funkcjonowanie było regularne. Koniecznie trzeba zadbać o sen. Powinniśmy być też bardziej aktywni. Jeśli tylko mamy taką możliwość przebywajmy na świeżym powietrzu. Syntezę tego hormonu pobudza chociażby jedzenie czekolady.