Jak stres wpływa na zdrowie

vA7FWiPNZZJVZMe9a7x0A0v4W1mZo2.jpg


Administrator

Dodano: 14:23 12 lipca 2012
Aktualizowano: 08:28 13 lipca 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

O tym, że stres może mieć wpływ na nasze życie i zdrowie przekonywać nikogo nie trzeba, bo każdy takie informacje na pewno posiada. Problem pojawi się w momencie, kiedy będziemy musieli dokładniej wyjaśnić ten wpływ. Może się okazać, że nasza wiedza już nie jest tak dokładna, a to błąd.

Nie chodzi tu o sam fakt stresu (pamiętajmy, że w niektórych przypadkach może mieć on pozytywny wpływ), ale w jaki sposób działa to na poszczególne części naszego organizmu, a więc w konsekwencji na zdrowie. Przykładowo, przedłużający się stres może „zaatakować” nasze serce. Wskutek takiej sytuacji przede wszystkim zmniejszają się możliwości obronnego tego narządu. Chodzi tutaj o kwestie związane z ewentualnym tworzeniem się zakrzepów. To stres (oczywiście odpowiednio duży i trwający przez dłuższy czas) może powodować między innymi nadciśnienie tętnicze.

Stres może również w negatywny sposób działać na nasz układ odpornościowy. Jeśli występuje zbyt często, to dużo bardziej jesteśmy narażeni na występowanie różnego rodzaju infekcji. Nie jest to oczywiście reguła. U kobiet przedłużający się stres może doprowadzić do zaburzeń miesiączkowych. Dodatkowo zdarza się, że taka sytuacja prowadzi do problemów z zajściem w ciążę.

Kolejny element naszego organizmu, na który wpływa stres, może nieco zdziwić. Otóż, kręgosłup – bo o nim mowa – też jest narażony na zbyt częste poddenerwowanie. Pojawia się sztywność mięśni zgromadzonych wokół niego, a w konsekwencji ból pleców. Niejako kończąc tę wyliczankę nie można zapominać o tym, jaki wpływ ma stres na krew. Niestety powoduje on zmniejszenie jej przepływu. To z kolei ma niebagatelny wpływ na ilość dostarczanych do całego organizmu składników odżywczych (pierwiastków i witamin). Konsekwencje mogą być naprawdę ogromne. Wystarczy nieco bliżej przyjrzeć się skutkom ubocznym niedoborów tych składników.

Najlepiej więc unikać stresu, chociaż nie zawsze jest to możliwe. Dużo łatwiej go jednak unikać, niż potem z nim walczyć, szczególnie dlatego, że poza wymienionymi tutaj negatywnymi skutkami, ma on poważny wpływ psychikę.

Podziel się ze znajomymi