Jak wspomagać stawy?

Dodano: 10:12 14 stycznia 2014
Aktualizowano: 10:12 14 stycznia 2014
Źródło:

W dużym stopniu ich kondycja zależy od naszej aktywności fizycznej (rodzaju, ale i nasilenia),a także od tego co znajduje się w naszej diecie. W zasadzie każda czynność fizyczna, którą wykonujemy w różnym stopniu angażuje nasze stawy. Musimy o nie zadbać, bo im starsi będziemy, tym większe prawdopodobieństwo tego, że będą boleśnie dawać o sobie znać.

Jedną z częściej występujących dolegliwości związaną z nimi, jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Według danych szacunkowych jej objawy występują u 37% osób, które ukończyły 60 rok życia. Do problemów ze stawami doprowadzić możemy nawet w sytuacji, kiedy chcemy „dobrze”.Skoro wszyscy przekonują nas, że aktywność fizyczna jest taka ważna, to w końcu decydujemy się na ten krok. Zaczynamy biegać. Zastanówmy się nad tym gdzie biegamy (asfalt, polna droga) W jakim obuwiu? Jak długo? W jaki sposób nasza aktywność fizyczna wyglądała wcześniej? Ile ważymy? To wszystko czynniki, które mogą mieć i mają wpływ na kondycję naszych stawów.

W żadnym wypadku nie powinniśmy rezygnować z aktywności fizycznej, ale konieczne jest robienie tego z głową. To ruch pozwala zapobiegać problemom ze stawów, a także ich „sztywnieniu”. Wzmacniać powinniśmy również mięśnie. Pamiętajcie o tym, że nikt nie zmusza Was do uprawiania jakieś dyscypliny sportowej, wystarczy tak naprawdę gimnastyka.

Nie zapominajmy też o pewnych prostych czynnościach, które mogą zapobiegać problemom ze stawami w podeszłym wieku. Jeśli jesteście zmuszeni do noszenia ciężkich rzeczy, to starajcie się równomiernie rozkładać ciężar. To samo dotyczy toreb z zakupami.

W kwestii zmian w jadłospisie, to na pewno, jeśli chcecie chronić swoje stawy, powinniście jeść zdecydowanie więcej pełnoziarnistych produktów zbożowych, mąki razowej, otrębów i warzyw strączkowych. Ryby, oraz oliwa z oliwek, wspomagają leczenie stanów zapalnych stawów. Też na pewno się Wam przydadzą w diecie. Nie zapomnijcie o sporej ilości warzyw i owoców.

Podziel się ze znajomymi