Jak leczyć zapalenie spojówek?

Young woman dripping eyes
Dodano: 13:55 10 września 2013
Aktualizowano: 13:55 10 września 2013
Źródło:

Problem z zapaleniem spojówek może dotknąć każdego z nas. Nie oszczędza ono zarówno dzieci, jak i dorosłych. Objawy zapalenia spojówek są dość charakterystyczne. Jej leczenie zależy przede wszystkim od tego, co jest przyczyną.

 

Zaczniemy od rozpoznania samego problemu. Najczęściej występujące objawy, to widoczne zaczerwienienie, a także pieczenie w okolicach oczu. Może również występować swędzenie powiek. Czasem pojawia się też wydzielina (biało – żółta), zazwyczaj zaraz po przebudzeniu. Nasilenie, jak i same objawy, zależą przede wszystkim od przyczyny jaka spowodowała zapalenie spojówek. A powody wystąpienia opisywanego problemu mogą być naprawdę różne. Przyczyną zapalenia spojówek mogą być bakterie, wirusy, a także alergia. Powodem są też tak zwane bodźce zewnętrzne. O zapaleniu spojówek mówi się często, że jest to choroba brudnych rąk. W jaki sposób można je leczyć?

 

Lekka odmiana zapalenia spojówek zazwyczaj mija sama. Oczywiście możemy jej w tym „pomóc”. W czasie kiedy męczą nas objawy tej choroby, konieczne jest dokładne i częste mycie rąk. Przy okazji warto wspomnieć, że jest to też doskonały sposób na zapobieganie zapaleniu spojówek. Można je również leczyć poprzez zastosowanie tak zwanej hydroterapii. To nic innego jak ciepłe okłady na oczy. Ich głównym zadaniem jest rozmiękczanie wspomnianej wydzieliny. Aby przygotować okład najpierw do szklanki z gorącą wodą wsypujemy łyżkę soli. Mieszamy i czekamy aż nieco ostygnie. Potem bierzemy jednorazowe gaziki i zwilżamy roztworem soli. Następnie nakładamy na powieki.

 

Zapalenie spojówek można również leczyć przy pomocy ziół. Oczy można na przykład przemywać rumiankiem. Wystarczy kupić herbatę w torebkach , a następnie ją zaparzyć. Kiedy nieco ostygną, przemywamy rumiankiem oczy. Są również metody leczenia zapalenia spojówek, określane jako domowe. I tak na przykład, można do tego wykorzystać starte jabłko. Powstałą papkę trzymamy na oczach około pół godziny. Pamiętajmy o jednym. Jeśli żadna z metod nie działa,a zapalenie wciąż się rozwija, to konieczna jest wizyta u lekarza.