Higiena pracy przy komputerze

praca1


Administrator

Dodano: 13:56 24 czerwca 2013
Aktualizowano: 13:56 24 czerwca 2013
Źródło:

Stał się nieodłączonym elementem naszego życia.. Jeszcze 20-30 lat wyobrażaliśmy sobie funkcjonowanie bez komputera i internetu. Teraz, nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie sytuacji, w której byśmy ich nie mieli. Siedzimy przed komputerem coraz częściej i wiąże się to z pewnymi problemami zdrowotnymi.

Siedzenie przed komputerem męczy nas. Nic w tym dziwnego, szczególnie w sytuacji kiedy musimy być w jednej pozycji przez kilka godzin. Jeśli taka sytuacja się przedłuża, to mogą pojawić się pewne objawy. Symptomy mogą być naprawdę różne. Jeśli pracujemy przy komputerze zbyt długo, a do tego w niewygodnej pozycji, może to skutkować na przykład bolącym nadgarstkiem. Przede wszystkim jednak, kiedy siedzimy przy biurku może nas boleć szyja. To często pierwszy objaw tego, że czas zrobić sobie przerwę. Oczywiście oczy też mogą dać nam sygnał, że powinniśmy odejść od komputera. Robią to najczęściej przez pieczenie i swędzenie. Przy zbyt długim posiedzeniu przed ekranem może także pojawić się uczucie ciężkich powiek.

Problem często jest to, że komputer (a dokładniej internet) potrafi nas na długie godziny przykuć do monitora. Dodatkowo tracimy poczucie czasu. Sami w ten sposób doprowadzamy do tego, że nasz organizm w końcu się buntuje. O czym więc powinniśmy pamiętać, jeśli chcemy przestrzegać higieny pracy przy komputerze? Zacznijmy od przerw, które są nam potrzebne, przede wszystkim szyi i oczom. Na godzinę pracy, potrzebujemy mniej więcej 5 minut odpoczynku. Najlepiej wtedy wstać, chwilę pochodzić, a jeśli jest możliwość wyjść z pomieszczenia, w którym pracujemy. Siedząc przy komputerze, pamiętajmy o tym, aby co pewien czas – najlepiej co około 15-20 – odwrócić na chwilę wzrok od monitora. Dać mu odpocząć. Możemy również – dbając o oczy – kupić okulary ze specjalnymi filtrami chroniącymi przed promieniowaniem od monitorów. Zbyt długie siedzenie przy komputerze może również wysuszać nasze oczy. Dobrym pomysłem jest zakup kropelek chroniących nasz wzrok.

Podziel się ze znajomymi