Guzy w piersiach

lCvvM0gy58Q5FPcC81J82wr2K99oBU.jpg
Dodano: 08:57 10 lipca 2008
Aktualizowano: 10:09 4 lipca 2012
Źródło:

Guzki w piersiach to artykuł przedstawiający problemy zdrowotne z piersiami.

Jeśli podczas badania wyczujesz w piersi zgrubienie, nie wpadaj panikę. Większość z nich nie ma charakteru nowotworowego. Nie można jednak ich lekceważyć. Każdy z nich powinien zbadać lekarz. Oto najczęściej spotykane zmiany w kobiecych piersiach.

Efekt burzy hormonów

Nasze piersi nie są przez całe życie takie same. Rozwijają się i podlegają różnym zmianom w czasie dojrzewania, pod wpływem aktywności seksualnej, kiedy karmimy dzieci i przekwitamy. Na każdym z tych etapów życia pojawiają się w piersiach różne zgrubienia i guzki, które możemy wyczuć pod palcami. Jest to zupełnie normalne.

Najczęściej spotyka się tzw. zmiany mastopatyczne. Są to liczne zgrubienia, grudki i guzki w tkance piersi. Powodem ich powstania zazwyczaj jest zachwianie równowagi hormonalnej. Zmiany mastopatyczne najczęściej tworzą się w gruczołach sutkowych kobiet w wieku 30-40 lat. Po menopauzie natomiast stopniowo zanikają.

Aby stwierdzić, czy zmiany spowodowane są mastopatią, należy wykonać USG oraz zbadać poziom hormonów we krwi. W celu wyleczenia podaje się leki doustne lub zaleca się żele z progesteronem, które wciera się w piersi. Mastopatia często się odnawia. Dlatego, jeżeli lekarz stwierdził zmiany mastopatyczne, raz w roku należy wykonać badania kontrolne (USG i poziom hormonów).

Gruczolakowłókniaki

Jeżeli podczas samobadania wyczujesz gładkie, twarde guzki, mogą to być gruczolakowłókniaki. Są to pogrubione gruczoły mlekowe. Zmiany takie są wyraźnie oddzielone od otaczającej je tkanki i dają się swobodnie przesuwać. W jednej piersi może powstać nawet kilka guzków. Zwykle bywają one małe, ale zdarzają się i duże. Najczęściej powstają w okolicy brodawek.
Pojawiają się one przeważnie u młodych kobiet, przed 25, rokiem życia. Jeśli tkanka nadmiernie się rozwija, wówczas właśnie powstają guzki.

Gruczolakowłókniaki lekarz łatwo rozpozna podczas badania palcami. Aby zyskać pewność, należy wykonać USG, ewentualnie biopsję.

U kobiet poniżej 25 roku życia zmiany należy obserwować. Zazwyczaj zaleca się kontrolne badanie USG co pół roku. Rzadko usuwa się chirurgicznie duże zmiany.

U kobiet w wieku średnim i starszym należy je bezwzględnie usunąć. Następnie bada się wycięty guz czy nie ma zmian nowotworowych.

Cysty

Torbiele, zwane cystami najczęściej powstają w wieku 30-50 lat. Przypominają pęcherzyki wypełnione płynem. Mogą znajdować się tuż pod skórą, jak i w głębi piersi. Duże cysty często wywołują silne bóle piersi, promieniujące aż do pachy.

Tworzą się one wówczas, gdy zostanie zablokowany jeden z przewodów lub gruczołów mlekowych. Cysty są gładkie i można je swobodnie przesuwać między palcami.

W celu rozpoznania ginekolog bada pierś palcami, a następnie zleca USG albo mammografię. Jeżeli nadal są wątpliwości kolejnym etapem stawienia diagnozy może być biopsja cienkoigłowa. Pozwala ona stwierdzić jaki charakter ma zmiana.
W celu wyleczenia najczęściej cystę nakłuwa się i ściąga strzykawką płyn znajdujący się wewnątrz, który następnie bada się. Torbiele bardzo często się odnawiają.

Brodawczaki

Stwierdza się je najczęściej u kobiet tuż przed menopauzą, i tych, które palą papierosy. Są to guzki powstałe w przewodach mlecznych usytuowanych tuż przy brodawce. Trudno je wykryć podczas samobadania piersi. Objawem brodawczaka jest żółty lub mleczny płyn, który wydostaje się, gdy uciśniemy brodawkę.
Powstają, gdy dochodzi do znacznego rozszerzenia końcowych odcinków przewodów mlecznych. Jeśli płyn nie może się wydostać, bo ujście jest zaczopowane, wówczas rozwija się stan zapalny lub powstaje bolesny ropień.

Wykrywa się go podczas badania mammograficznego. Zazwyczaj zaleca się wykonanie także biopsji w celu wykluczenia zmian nowotworowych.

W celu wyleczenia należy zlikwidować stan zapalny zażywając antybiotyki. Same guzki zawsze usuwa się chirurgicznie.

Podziel się ze znajomymi