Eliksir życia

573JGk8yn59BFj9Lb3oHnq03hQw88U.jpg


Administrator

Dodano: 16:18 29 września 2012
Aktualizowano: 16:28 29 września 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Tak bywa nazywana woda, która znajduje się w kokosie. Niektórzy twierdzą, że jest to najzdrowszy napój na świecie. Wystarczy spojrzeć na jego skład. Przyjrzymy się nieco bliżej wodzie z kokosa – owocu, którego za ojczyznę uznaje się Malezję.

Nie ma teraz problemu z zakupem kokosa, ale jeszcze kilkanaście lat temu w naszym kraju nie było to takie proste. Sam w sobie jest niezmiernie zdrowy. Kokos dostarcza niezbędnych do normalnego funkcjonowania składników odżywczych. I to co ciekawe, prawie każda część tego owocu może nam się przydać. Miąższ, mleko, olej, a także woda. Ta ostatnia ma postać bezbarwnego płynu, który nie wygląda specjalnego obiecująco, ale za to zawiera naprawdę wiele cennych składników.

W wodzie z kokosa znajdziemy przede wszystkim duże ilości magnezu, potasu, wapnia oraz kwasów tłuszczowych. Ma ona także cały zestaw witamin: C, B1, B2, B5 i B6. W jaki sposób te wszystkie składniki mają nam pomóc? Woda z kokosa – jak twierdzą niektórzy – jest w stanie wypłukiwać toksyny z organizmu. Co ciekawe ten bezbarwny płyn pozwala obniżać poziom glukozy w organizmie. Jeśli chodzi o poszczególne składniki, to na przykład potas odpowiada za naszą sprawność ruchową. Wzmacnia również mięśnie. Magnez rozluźnia mięśnie, a przy okazji jet w stanie rozgrzać (poprzez poprawienie krążenia krwi).

Kończąc niejako tę litanię wspomnieć trzeba o tym, że woda kokosowa ma właściwości izotoniczne. Oznacza to mniej więcej tyle, że może być przez nas stosowana jako napój, który pozwala uzupełnić pewne składniki odżywcze utracone poprzez wysiłek fizyczny. I bardzo często woda kokosowa jest reklamowana jako doskonały napój dla osób aktywnych.

Woda z kokosa ma też wpływ na przemianę materii. Ponieważ zawiera kwasy tłuszczowe, które to ten proces przyśpieszają. Na koniec nieco „technicznych” informacji. Woda z kokosa ma dość specyficzny smak, który nie wszystkim może się dobrze kojarzyć. Nie musimy jej kupować w sklepach, chociaż jest ona dostępna w butelkach, a zdarza się, że i w puszkach, bo tak naprawdę wystarczy kupić kokos. Zrobić kilka dziurek w skorupie i pić bezpośrednio z orzecha.

Podziel się ze znajomymi