Działanie alkoholu na organizm

yCmB672s08dbi43c0f37fLlCm1jWbB.jpg


Administrator

Dodano: 09:49 25 sierpnia 2011
Aktualizowano: 11:30 7 września 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Alkohol spowalniając aktywność ośrodkowego układu nerwowego sprawia, że przekazywanie informacji wzdłuż włókien nerwowych trwa dłużej, przez co czujemy się bardziej odprężeni, ale jednocześnie obniżona zostaje zdolność naszych reakcji. Człowiek po spożyciu alkoholu staje się bardziej pewny siebie, ma trudności z oszacowanie własnych możliwości i konsekwencji swojego działania. Aldehyd octowy zawarty w alkoholu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, pojawia się uczucie gorąca, przyspiesza się tętno i podnosi ciśnienie krwi.

Krajobraz, jaki pozostawia po sobie alkohol w naszym organizmie „sprząta” wątroba, niestety wraz z alkoholem usuwane są także zapasy glikogenu wątrobowego. Ponadto na skutek zmniejszenia wydzielania przez przysadkę mózgową hormonu – wazopresyny, zwiększone zostaje wydalanie wody przez nerki – nie otrzymują one informacji o konieczności absorpcji wody, a jeśli utracone płyny nie zostaną uzupełnione, organizm odwadnia się.

Przekształcony w aldehyd octowy i dwutlenek węgla, alkohol powoduje bóle głowy i nudności, które mogą wystąpić w okresie trzeźwienia – jest to tzw. kac. W przypadku nadmiernego spożywania alkoholu, rozprowadzany po całym organizmie tlen, zużywany jest do utlenienia alkoholu – dochodzi do otłuszczenia narządów wewnętrznych, marskości wątroby bądź zapalenia trzustki. Może także dojść do trwałego uszkodzenia mózgu i ogólnego wyniszczenia organizmu.

Znane są badania mówiące o dobroczynnym działaniu niewielkich ilości alkoholu na serce, wynika z nich, że alkohol w małych ilościach opóźnia proces miażdżycowy. Jednak do tego typu badań podejść należy z ostrożnością, ponieważ nigdy nie wiadomo jak nasz organizm zareaguje na systematyczne spożywanie alkoholu. Należy również pamiętać, że alkohol ma niekorzystny wpływ na mięsień sercowy, bowiem powoduje jego zwyrodnienie, jednocześnie przyczyniając się do wzrostu ciśnienia tętniczego i uszkodzenia śródbłonku naczyń krwionośnych, a jak wiadomo, pęknięcie uszkodzonego naczynia może spowodować wylew krwi do mózgu bądź zawał.

Podziel się ze znajomymi