Dlaczego bolą stopy?

9nIP6V8186umP1E9kd6pPy9MjDRLwD.jpg


Administrator

Dodano: 13:50 12 lutego 2013
Aktualizowano: 13:59 12 lutego 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Ustalmy na samym początku jedną kwestię. Rzadko kiedy skupiamy się na stopach w nieco większym aspekcie, niż tym związanym z urodą. Dopiero w momencie kiedy zaczynamy odczuwać ból niekoniecznie wiadomego pochodzenia, ale zorientowanego w tym miejscu naszego ciała, zaczynamy się nimi przejmować.

Ból stóp może mieć przyczynę długotrwałą, lub chwilową. To podział tylko i wyłącznie na potrzeby tego artykułu, tak aby rozróżnić, jakie mogą być konsekwencje w dłuższej perspektywie czasowej, od na przykład uderzenia w stopę. Ta druga grupa przyczyn związana jest z kontuzjami sportowymi, czy noszeniem za małych butów, itd. Są to one stosunkowo łatwe do zlikwidowania, chociaż mogą wywoływać efekty w dłuższej perspektywie. Często zdarza się tak, że takie „krótkotrwałe” przyczyny przyczyniają się do tych „długotrwałych”. Teraz skupmy się bardziej na tej drugiej grupie przyczyn.

Zaczniemy do tak zwanych ostróg piętowych. Ból w takiej sytuacji może się pojawić zarówno podczas siedzenia, jak i chodzenia. Co istotne – odczuwamy go w momencie, kiedy ciężar ciała przenosimy na stopę. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zapalenie tak zwanego rozcięgna podeszwowego.

Kolejną przyczyną bólu stóp ( a także w okolicach łydek) jest płaskostopie. Pierwsze jego symptomy mogą wystąpić już u dzieci, ale rozwija się ono tak naprawdę u dorosłych. I to u nich zdarza się, że objawem jest ból w okolicy palców stopy pod spodem. To jednak bardzo rzadki wypadek. A jeśli już jesteśmy przy takiej sytuacji, to dużo częściej będzie ona efektem stłuczenia, czy uderzenia. Wracając do płaskostopia, jest to nic innego jak obniżenie sklepienia stopy (określanego też jako podłużne). Jeśli mamy do czynienia zaawansowanym stanem tego zwyrodnienia, to może dochodzić nawet do obrzęków. Jest to związane z zaburzeniami krążenia krwi. Ostatnim czynnikiem (ale za to bardzo częstym), który może wywoływać ból są żylaki. Pojawiają się one głównie u kobiet. Stan bólu opisują one bardzo często jako „uczucie dyskomfortu”. Występuje również pewnego rodzaju uczucie ciężkości w obrębie całych nóg. Żylaki powinny wywołać zmianę trybu życia, tak aby były jak najmniej męczące dla naszego organizmu.