Dary natury – krwawnik pospolity

herbal tea
Dodano: 08:53 3 marca 2014
Aktualizowano: 14:37 3 marca 2014
Źródło:

To roślina, którą często określa się mianem „ulubionego zioła kobiet”. Wynika to między innymi z pozytywnego wpływu krwawnika na cykl menstruacyjny. To jednak jedna z tych roślin, które pomagają na wiele różnego rodzaju schorzeń.

Zaczniemy tradycyjnie od przedstawienia. Krwawnik pospolity należy do rodziny astrowatych. Możecie spotkać się z różnymi nazwami tej rośliny. W województwie świętokrzyskim określana jest jako żeniszek krwawnik. W podlaskim to tysiąclist. Lubelskie, to z kolei złocień krwawnik. Roślina ta rośnie praktycznie na całym obszarze Polski.

Najważniejszą substancją w krwawniku pospolitym z perspektywy medycyny naturalnej, jest olejek eteryczny. Ma on specyficzny niebieskawy kolor (nadaje mu go proces destylacji przy uzyskiwaniu olejku). Krwawnik pospolity to także flawonidy, a więc przeciwutleniacze. One również oczywiście mają sporo do powiedzenia, zarówno w kwestii leczenia, jak i profilaktyki chorobowej. Do czego przydać się może krwawnik pospolity? We wstępie pojawiła się informacja o wpływie tej rośliny na cykl menstruacyjny. Dokładniej rzecz ujmując, zioło to reguluje go. Krwawnik pospolity stosowany jest też do łagodzenia objawów związanych z menopauzą. Herbata z tej rośliny może pomóc przy problemach związanych z układem pokarmowym, np. przy chorobie wrzodowej. Krwawnik pomaga również w przypadku, kiedy utracimy apetyt. Roślina ta wpływa również pozytywnie na układ odpornościowy.

Krwawnik pospolity może być stosowany zewnętrznie. Przygotowuje się z tego zioła maści, a także kremy. Przydają się one chociażby w przypadku, kiedy pojawią się owrzodzenia na kończynach (raczej dolnych). Jeśli dojdzie do stanów zapalnych skóry, to również możecie wypróbować krwawnik. Roślina ta może być wykorzystana przy problemach z hemoroidami. W tym wypadku najlepiej dodać ją do kąpieli.

Krwawnik pospolity może być też stosowany do płukania ust. Jeśli na przykład przydarzył Wam się problem z zapaleniem dziąsłem, to ta roślina będzie dobrym rozwiązaniem.