Czym zajmuje się wątroba?

Dodano: 13:39 24 września 2013
Aktualizowano: 13:42 24 września 2013
Źródło:

No właśnie czym? Wiemy, że jest istotnym elementem maszynerii naszego organizmu. Mamy również świadomość, że wątroba „męczy się”, kiedy na przykład pijemy alkohol. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie zajmuje się ten gruczoł.

Tak naprawdę wątrobą ma cztery główne funkcje. To jednak nie wszystko czym zajmuje się w naszym organizmie, bo można też wyróżnić sporo pomniejszych „działań” o których zaraz. Pierwszą i główną funkcją jest filtrowanie. Dotyczy to przede wszystkim  substancji, które są wchłonięte z naszego przewodu pokarmowego do krwi. Kolejna funkcja określana jest jako wewnątrzwydzielnicza. Powiązana jest ona z przekazywaniem do krwi tak zwanej chłonki. Funkcja zewnątrzwydzielnicza wątroby, to z kolei wydzielanie żółci i przekazywanie jej do dwunastnicy. Ostatnie z tych czterech podstawowych działań to magazynowanie. Związane jest ono z przechowywaniem substancji, które są niezbędne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

Gruczoł ten odpowiada (w sposób bezpośredni, lub pośredni) także za wiele pomniejszych funkcji. Jest on na przykład związany z metabolizmem węglowodanów. Nie można również zapomnieć o tym, że wątroba odgrywa swoją rolę w kwestii syntezy cholesterolu. Gruczoł ten ma też związek z tak zwaną termoregulacją naszego ciała. Wątroba odpowiada  za regulowanie poziomu niektórych hormonów. Mowa tutaj między innymi o adrenalinie i insulinie. Wspomniałem wcześniej o magazynowaniu. Otóż wątroba jest odpowiedzialna za przechowywanie witamin charakteryzujących się tym, że rozpuszczają się w tłuszczach. Kolejna funkcja jest związana z krzepnięciem krwi. Wątroba bierze udział w produkcji białek osocza. To ona również powiązana jest z czynnikami, które odpowiadają właśnie za wspomniane krzepnięcie krwi. Wątroba w końcu odpowiada za to, że toksyczny dla naszego organizmu amoniak, przekształca w mocznik, który potem jest usuwany z naszego ciała. To też nie wszystkie funkcje opisywanego gruczołu. Wskazują one jednak w wyraźny sposób, że wątroba jest bardzo ważnym elementem naszego organizmu.

Podziel się ze znajomymi