Czy warto kupować zamienniki leków?

Pharmacist hands with drug and prescription
Dodano: 13:31 26 września 2013
Aktualizowano: 13:31 26 września 2013
Źródło:

O tym, że leki są drogie nie trzeba przekonywać nikogo, kto bywa w aptekach. Teoretycznie możemy kupić zamienniki. O ile w przypadku „zwykłych” tabletek na kaszel nie powinniśmy mieć z tym problemu, to w przypadku leków na receptę, coraz częściej nie można tego zrobić.

 

Jak to z tymi zamiennikami jest? Czy faktycznie powinniśmy je stosować? Czy niska cena to ich jedyna zaleta? Zacznijmy od tego, że każdy lek ma w swoim składzie tak zwaną substancję czynną. To ona odpowiada za to jak dany preparat działa. Oprócz tego, leki zawierają substancje dodatkowe. Te z kolei są odpowiedzialne między innymi za formę w jakiej będziemy mogli kupić lek (np. tabletki).

 

Leki w pewnym uogólnieniu można podzielić na oryginalne i generyczne. Te pierwsze, to preparaty, w których twórca (firma farmaceutyczna itd.) wymyślił, a potem zastrzegł skład. Takie receptury leków są prawnie chronione przez 20 lat. W tym czasie można de facto kupić tylko preparat oryginalny. Nie kupimy – w sposób legalny – zamienników. Leki generyczne określane są jako „odtwórcze”. To są właśnie nasze zamienniki. Są one wprowadzane na rynek w momencie kiedy wygasa patent leku oryginalnego. Leki generyczne zawierają taką samą substancję aktywną, która ma nas leczyć, ale różnić się będą związkami „pomocniczymi”.

 

Oba typy leków mają więc w zasadzie takie samo działanie, ale na pewno będą różnić się ceną. To jednak nie jedyna kwestia. Często te leki różnią się też konkretnymi szczegółami, od których tak naprawdę zależy, to czy zakup zamienników jest dobrym rozwiązaniem. Substancje pomocnicze mogą na przykład powodować, że lek będzie działał z mniejszą „siłą”, lub krócej. Czasem leki generyczne nie będą skuteczne w danym przypadku. Wiele tutaj zależy od cech indywidualnych chorego (np. tego w jakim stanie jest jego układ odpornościowy).

 

Wybieramy zamienniki, bo bardzo często nie stać nas po prostu na lek oryginalny. Dobrze jest kierować się przy tym wyborze rozwagą. Oczywiście będąc w aptece zapytajmy farmaceutę w jaki sposób taki lek generyczny zadziała i czy faktycznie nam pomoże

Podziel się ze znajomymi