Czerwone plamy na dłoniach. Czy jest się czego obawiać?


Administrator

Dodano: 11:08 31 stycznia 2013
Aktualizowano: 13:46 31 stycznia 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

To pytanie, które może nurtować wielu z nas, gdyż występowanie tego typu plam nie jest rzadkością. W większości wypadków – kiedy staramy się dojść do powodów takiego stanu rzeczy – skończy się na strachu, ale czerwone plamy na dłoniach mogą oznaczać dużo poważniejszy problem.

Kluczem do znalezienia powodu występowania czerwonych plam na dłoniach jest uważna analiza momentu kiedy się one pojawiają. Często zdarza się, że taka sytuacja ma miejsce w czasie mycia rąk. To może oznaczać, że kosmetyk, którego używamy jest nieodpowiedni. Najprawdopodobniej zawiera składnik powodujący taką reakcję organizmu. Jeśli faktycznie zauważymy taką zależność, to jedyne co nam pozostaje to zmiana preparatu na inny. Być może lepiej szukać tych, które zawierają naturalne składniki.

Podobna sytuacja może mieć miejsce podczas mycia naczyń. Jeśli robimy to bez rękawiczek, to po pewnym czasie możemy zauważyć czerwone plamy na dłoniach. Zdarza się również, że występuje dodatkowy objaw jakim jest pieczenie, lub swędzenie. To najprawdopodobniej oznacza uczulenie na detergent, albo jeden z jego składników. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy uniknąć tej czynności, to najlepiej kupić sobie rękawiczki.

W sytuacji kiedy na naszych dłoniach pojawią się czerwone plamy, istotna jest też obserwacja innych objawów. To one bardzo często powiedzą o danym schorzeniu więcej. To dzięki nim uda się zdiagnozować problem na tyle szybko, aby go skutecznie wyleczyć. Ważną informacją jest też to, czy plamy swędzą. Dużo gorsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy powstałe zmiany na skórze przybierają większe rozmiary. Do tego stopnia, że bardziej trafnym stwierdzeniem będzie powiedzieć, że mamy po prostu zaczerwione ręce. To jeden z wczesnych objawów marskości wątroby. Niemniej jednak taka diagnoza nie musi być trafna w każdym przypadku. Czerwone ręce można mieć przecież równie dobrze od zimna. Dodatkowo przy marskości wątroby pojawiają się szereg innych, bardzo charakterystycznych objawów.