Cukrzyca a stopy

Pe7zUNWif3BjHDCzyLqAu6Ntd4lR0n.jpg
Dodano: 08:32 2 września 2008
Aktualizowano: 12:49 28 czerwca 2012
Źródło:

Dlaczego właściwie pielęgnacja stóp jest bardzo ważna dla chorych na cukrzycę?

Źle kontrolowana cukrzyca i niewłaściwa pielęgnacja stóp może doprowadzić do poważnych powikłań, czyli zespołu stopy cukrzycowej.

Pielęgnacja stóp

Chorzy z cukrzycą z powodu zaburzonego czucia bólu, mogą nie odczuwać urazów w obrębie stóp. Sprawdzaj codziennie i oglądaj swoje stopy. Jeżeli lekarz rozpoznał u Ciebie zaburzenia czucia, to oglądaj stopy rano i wieczorem oraz po każdym spacerze. Informuj lekarza o wszelkich zmianach w obrębie stóp. Podczas wizyt poproś lekarz o zbadanie stóp i ocenę miejsc o zaburzonym czucia.

Nagniotki, odciski, modzele powinny być usuwane tylko przez specjalistę. Nie wolno samemu:
-przekuwać pęcherzy,
-używać maści na odciski,
-naklejać plastra bezpośrednio na skórę, bo może on ją uszkodzić.

Każde otarcie naskórka zdezynfekuj, przykryj jałowym gazikiem i zabandażuj(można używać bandaża zwykłego lub bandaża elastycznego rękawowego), a następnie skontaktuj się z lekarzem.

Mycie stóp

Stopy należy myć codziennie. Przed umyciem sprawdź temperaturę wody, nie powinna ona przekraczać 370C. Myj stopy letnią wodą i łagodnym mydłem, ruchem okrężnym ( z dołu do góry), używając do tego odpowiedniej gąbki- wpływa to korzystnie na krążenie. Po każdym użyciu gąbkę dokładnie wypłucz i wysusz. Myce stóp nie powinno być zbyt długie do 3-5 minut. Długie moczenie nóg wpływa niekorzystnie na skórę. Po myciu dokładnie osusz stopy miękkim ręcznikiem zwracając szczególna uwag na przestrzenie między palcami.

W przypadku suchej skóry używaj odpowiednich kremów poradź się lekarza lub pielęgniarki, który krem będzie dla Ciebie najlepszy. Pamiętaj ze nie należy smarować kremem przestrzeni miedzy palcami oraz owrzodzeń i zranień.

Owrzodzeń przypadku, gdy skóra między palcami jest nadmiernie wilgotna, używaj odpowiedniej zasypki do stóp, co może uchronić Cię przed grzybicą.

Stopy muszą być suche, ponieważ chroni to przed pękaniem skóry, jej uszkodzeniem i zakażeniem.

Pielęgnacja paznokci

Do skracania paznokci używaj tylko pilnika: wykonuj ruchy tylko w jednym kierunku, aby nie uszkodzić płytki paznokcia. Skracaj paznokcie najlepiej po myciu, paznokcie nie powinny być skracane zbyt krótki. Wrastające paznokcie powinien leczyć specjalista.

W przypadku, gdy masz zaburzenia wzroku nie skracaj sam paznokci pilniczkiem, tylko poproś o to inna osobę. Jeśli jesteś u pedikiurzysty, powiedz, że masz cukrzycę.

Buty i skarpetki

Codziennie zmieniaj skarpety/ rajstopy na czyste. Noś bawełniane skarpety bezuciskowe, najlepiej bez szwów. Noś wygodne obuwie z miękkiej skóry(nie syntetyczne), właściwie dopasowane do twojej stopy. Zaleca się buty o jeden numer większy, o sztywnej podeszwie, z szerokim przodostopiem oraz wkładka ortopedyczną( najlepiej, jeśli jest ona odpowiednio dobrana przez specjalistę). Nie zakłada butów na gołe nogi. Sprawdzaj zawsze wnętrze butów, czy nie ma w nich jakichś przedmiotów czy nierówności. Nie sznuruj butów za mocno. Osoby ze zdeformowana stopa muszą chodzić w butach specjalnie dla nich wykonywanych przez szewca. Kiedy kupisz nowe buty, nie chodź w nich na początku zbyt długo, aby zmniejszyć ryzyko tworzenia się odcisków i pęcherzy.

Zapobieganie urazom

Nie chodź nigdy boso a tylko w butach chroniących przed urazami mechanicznymi, (np. klapki SA przeciwwskazane). Nie ogrzewaj nóg termoforem, grzejnikiem czy poduszka elektryczną.

Wzmacniaj mięśnie nóg

Należy wykonywać odpowiednie ćwiczenia stop, które poprawiają krążenie, wzmacniają mięśnie i stawy, uelastyczniają stopy. Ustal z lekarzem, które ćwiczenia są dla Ciebie odpowiednie, a które są przeciwwskazane. Uważaj podczas ćwiczeń na możliwość urazu stopy. Staraj się zmniejszyć masę ciała. Zapewnij też stopom możliwość odpoczynku w ciągu dnia.

Można zapobiegać problemom ze stopami

Możesz chronić swoje stopy poprzez:

-dobra kontrolę cukrzycy, ciśnienia tętniczego, cholesterolu,
- codzienne oglądanie nóg, zwłaszcza stóp,
-pielęgnację,
-prowadzenie higienicznego trybu życia,
- właściwy dobór obuwia i wkładek,
-odpowiednie skarpety/rajstopy,
-zapobieganie urazom,
-kontakt z lekarzem w razie jakichkolwiek zauważonych zmian w obrębie stóp.

Podziel się ze znajomymi