Co oznacza gorączka

9cbd2D6TAUPImtEgU6xN176M7gLBvK.jpg


Administrator

Dodano: 07:36 11 maja 2012
Aktualizowano: 07:47 11 maja 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Najczęściej oczywiście gorączka oznacza infekcję wirusową i to należy zapamiętać. Jak wspomniałem również bakterie mogą taki objaw wywołać, ale dzieje się to zdecydowanie rzadziej. Podwyższona temperatura to tylko z jeden z czynników, które mogą świadczyć o chorobie. Tak naprawdę jest to raczej znak dla nas, że coś jest nie tak, ale inne objawy uściślają problem. Jeśli czujesz osłabienie lub takie ogólne zmęczenie to znak, że to jest przeziębienie. Jeśli przy okazji pojawiają się bóle mięśniowe to najprawdopodobniej masz grypę. Wróćmy jednak do samej gorączki. W takim przypadku najlepiej po prostu położyć się do łóżka i wypocić chorobę przy okazji zbijając gorączkę.

Taki objaw może się pojawić i występuje nie tylko przy przeziębieniu. Gorączka często pojawia się przy ostrych infekcjach na przykład dróg moczowych. Czasem występuje też przy szczepieniach, co ze względu na ich specyfikę nie powinno nas w żaden sposób dziwić. Może ona również objawem chorób przewlekłych, takich jak na przykład schorzenia związane z krwią, czy nawet reakcje alergiczne.

Zdarza się też, że gorączka może być nawet zagrożeniem dla naszego życia. Im wyższa temperatura ciała tym mocniej i częściej bije nam serce. Już w przypadku 39 stopni pojawia się taka sytuacja. Podobnie wygląda sprawa z oddychaniem. W czasie wysokiej gorączki może więc dojść do poważnych problemów, zwłaszcza kiedy trwa ona dłużej.

Na koniec, jeszcze jeden przypadek problemu przy którym gorączka może być jednym z objawów. Jeśli dotknie nas zatrucie pokarmowe, to podwyższona temperatura ciała nie będzie niczym dziwnym. Oprócz tego wystąpi biegunka lub wymioty. Charakterystyczne dla tego przypadku jest to, że najczęściej ma on bardzo gwałtowny przebieg i sama mija. Jeśli jednak po kilku do kilkunastu godzin wciąż mamy gorączkę, to znak iż bez wizyty u lekarza się nie obejdzie.

Podziel się ze znajomymi