Co na ból głowy?

3dmUYrdEJp7j6x059eUU5s21yO7nAM.jpg


Administrator

Dodano: 13:10 14 lutego 2013
Aktualizowano: 13:14 14 lutego 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Czasem jest nie do zniesienia. Nie zawsze jesteśmy w stanie odgadnąć powód, który kryje się za bólem głowy, ale na pewno chcąc się go pozbyć sięgniemy po lek. Pytanie brzmi, czy to naprawdę jedyna możliwość?

Leki przeciwbólowe są ogólnie dostępne, a przy okazji dość tanie i to między innymi z tego wynika ich popularność. Część z nich bierzemy na zasadzie: wziąć i zapomnieć o bólu głowy. Nie zawsze zastanawiamy się nad możliwymi konsekwencjami, ani tym czy dany lek ma jakieś skutki uboczne. Za przykład niech posłuży lek o nazwie Doreta. Nudności, zawroty głowy i senność – to najczęściej występujące w tym przypadku skutki uboczne. Wracając ogólnie do leków, zazwyczaj większość z nich pomaga dość skutecznie, ale to raczej wynik tego, że ból głowy, który nam się trafia jest typowy i łatwy do zwalczenia. Jednak ta prostota stosowania leków przeciwbólowych rodzi niebezpieczeństwo przedawkowania. Na to musimy uważać.

Leki to oczywiście nie jedyny sposób na ból głowy. Wiele zależy od tego od rodzaju bólu. Nie zawsze zwykłe leki pomogą i analogicznie, inne metody też niekoniecznie muszą być skuteczne. Jeśli na przykład ból głowy spowodowany jest całkowicie innym problemem, dajmy na to czymś związanym z naszym kręgosłupem, to mogą sprawdzić się techniki relaksacyjne w stylu masażu. Inną typem takiej techniki jest odpowiednie dotykanie miejsc na skroni, tak aby ból zwalczyć. Ten sposób jest wciąż poddawany krytyce, ale i też trwają dyskusje na temat tego, czy faktycznie uciskając pewne miejsce można pozbyć się uporczywego bólu głowy.

Ostatnią metodą, którą chciałem tutaj opisać jest zastosowanie ziół. Można je dostać w dwóch formach. Jedna to kapsułki, pastylki itp. do łykania. To w zasadzie leki, chociaż dużo częściej spotyka się określenie „suplementy diety”. Druga metoda to zastosowanie wszelkiego rodzaju herbatek ziołowych, których przygotowanie jest banalne, a skuteczność ponoć całkiem spora.

Tak naprawdę jednak, może się okazać, że ból głowy możemy zwalczyć przy pomocy zwykłego spaceru. Wystarczy po prostu dotlenić mózg. Przy okazji lepiej będzie nam się myśleć.