Co może być powodem omdleń?

SX2ls0Vt41pJdJc4P3PeeXH1258nU9.jpg


Administrator

Dodano: 07:36 17 października 2011
Aktualizowano: 07:53 17 października 2011
Źródło: Autor: Mariola Stopa

Krótkotrwała utrata przytomności, która sama ustępuje nazywana jest omdleniem. Występuje przy tym również napięcie mięśniowe, co kończy się bezwładnym osunięciem się ciała. Nie warto ich bagatelizować, tym bardziej że mogą być przyczyną poważnych problemów.

Omdlenie trwa zazwyczaj do kilkunastu sekund. Wystąpić ono może u osób praktycznie w każdym wieku, ale najczęściej pojawia się u osób starszych. W zasadzie można wyróżnić dwie grupy przyczyn omdlenia. Dużo częściej wynika ono z chwilowego zaburzenia regulacji ciśnienia tętniczego. Czasem wynika to również z wolnej akcji serca. Określa się je jako omdlenia wazowagalne. Występują one dużo częściej, chociażby kiedy stoimy zbyt długo w źle wentylowanym pomieszczeniu, zbyt szybko zmieniamy pozycję. Również ból może je wywoływać. Zanim dojdzie do omdlenia tego typu najczęściej występują znaki ostrzegawcze: nudności, zawroty głowy, czy szum w uszach.

Omdlenia kardiogenne występują rzadziej, ale z kolei są dużo bardziej groźne. Wynikają one z chorób serca. Przyczyn takich utrat przytomności jest naprawdę wiele. Często są one związane z wadą wrodzonymi, utrudnieniem przepływu krwi, nadciśnieniem płucnym, częstoskurczem, a to tylko kilka z możliwych przyczyn.

Powikłaniami mogą być urazy mechaniczne, powodowane przez niekontrolowany upadek. Mogą wystąpić liczne złamanie, obtarcia i potłuczenia. Wiele zależy też od tego w jakiej sytuacji nastąpi omdlenie. W skrajnych sytuacjach może ono nawet pośrednio doprowadzić do śmierci. W przypadku drugiej grupy, mogą one stanowić objaw poważnej choroby i w żadnym wypadku nie powinniśmy ich bagatelizować.

Szczególnie osoby starsze muszą zadbać o odpowiednią opiekę lekarską, jeśli takie sytuacje zbyt często się powtarzają. Leczenie omdleń zależy rzecz jasna od przyczyny. W przypadku pierwszej grupy najlepszym sposobem jest unikanie sytuacji, w których do utraty przytomności może dojść. Jeśli omdlenie jest typu kardiologicznego, to sytuacja staje się dużo poważniejsza, gdyż cały proces rozpoczyna się od rozpoznania przyczyny, a więc choroby pierwotnej. To ona będzie leczona, a omdlenia będą się na pewno co jakiś czas pojawiać, ale w mniejszym stopniu.

Podziel się ze znajomymi