Co trzeba wiedzieć o trzustce?

Dodano: 09:02 29 maja 2014
Aktualizowano: 09:29 29 maja 2014
Źródło:

Można powiedzieć, że jest małą fabryką chemiczną bez której nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Trzustka ma w zasadzie dwa „etaty”. Gruczoł ten spełnia funkcję zewnątrzwydzielniczą i wewnątrzwydzielniczą. Co jeszcze trzeba wiedzieć o trzustce?

Po raz pierwszy została ona opisana już III wieku p.n.e. przez greckiego lekarza Herofilusa. Trzustka to narząd gruczołowy, który zlokalizowany jest w jamie brzusznej. Ma nieregularny, wydłużony, a także spłaszczony w wymiarze grzbietowo – brzusznym kształt. Na powierzchni trzustki może gromadzić się tkanka tłuszczowa, która zmienia jej barwę na żółtawą. Normalnie gruczoł ten jest szaroróżowy.

Funkcja wewnątrzwydzielnicza (określana jest też mianem hormonalnej) związana jest z produkcją między innymi insuliny i glukagonu. Drugie, główne zadanie opisywanego gruczołu to produkcja soku trzustkowego zawierającego enzymy umożliwiające trawienie białek, węglowodanów i tłuszczy. Odpowiada on też za regulowanie poziomu cukru. Za realizację takich zadań odpowiedzialne są specjalne komórki trzustki, które są pogrupowane w skupiska, określane mianem wysp Langerhansa. Każdego dnia ten gruczoł produkuje do 3 litrów soku trzustkowego. We wspomnianych skupiskach wyróżnia się trzy typy komórek. Są określone jako: Alfa, Beta i Delta. Mają one swoje zadania. Pierwsze z wymienionych odpowiadają za produkcje glukagonu. Komórki Beta z kolei wytwarzają insulinę.

Warto obserwować swój organizm, tak aby nie przeoczyć objawów, które mogą wskazywać na to, że z trzustką dzieje się coś niedobrego. Przykładowo, utrata apetytu i nagły spadek masy ciała może świadczyć o zmianach nowotworowych w obrębie tego gruczołu. To oczywiście nie jedyne objawy. Często w takiej sytuacji występuje też żółtaczka, czy cukrzyca. Mocny, promieniujący ból brzucha, którego źródło umiejscowione jest w okolicach pępka, może świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki. W przypadku takiej dolegliwości mogą pojawić się też inne objawy, takie jak nudności, wymioty i wysoka gorączka.