Co pić w czasie upałów?

Dodano: 09:26 27 maja 2014
Aktualizowano: 09:59 27 maja 2014
Źródło:

Kiedy pojawiają się zbyt gorące dni, to zawsze są one niebezpieczne dla każdego, ze szczególnym jednak uwzględnieniem osób starszych i dzieci. W czasie fali upałów bardzo łatwo o odwodnienie i symptomy z nim związane, dlatego tak istotne jest to co będziemy w tym czasie pić.

Panom pewnie teraz skojarzyło się zimne piwo, najlepiej na łonie natury, a w tle nie tyle dźwięki tej ostatniej, co skwierczących na grillu mięsiw. Prawda jest jednak taka, że w czasie upałów nie jest to dobry wybór. Alkohol może wzmacniać jedynie objawy odwodnienia, a tego potrzebujemy w tym czasie najmniej.

Najlepszym rozwiązaniem jest woda mineralna. Warto zwrócić uwagę na to jaki ma ona skład. W czasie upałów, kiedy łatwo o odwodnienie i utratę składników mineralnych, to trzeba dokładnie go przestudiować. Jakie pierwiastki i w jakich ilościach się w takiej wodzie znajdują. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą te, które są „wysokomineralizowane”. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie pierwiastki jak sód i chlor. To właśnie je traci się w największym stopniu w opisywanej sytuacji. Nie oznacza to oczywiście, że mamy zaniedbać pozostałe składniki mineralne. Do takiej wody można dorzucić plasterki owoców cytrusowych. Poprawią one jej smak, a przy okazji dodadzą jeszcze więcej orzeźwienia.

Przy upałach dobrym rozwiązaniem będzie herbata miętowa. Oczywiście najlepiej ją przygotować, schłodzić i dopiero wtedy pić. Starajmy się unikać wszelkich słodzonych i sztucznych napojów kuszących nas ze sklepowych lodówek. Może i są zimne, ale wiele nam nie pomogą. W podobny sposób unikać należy soków owocowych, ale tych kupowanych w sklepach. Dużo lepszym rozwiązaniem jest ich przygotowanie w domu. Nie sprawi nam to żadnego problemu, a będą na pewno zdrowsze (chociażby przez to, że niedosładzane). Owoce to też składniki mineralne i witaminy. Sporo w niektórych wody i to na te właśnie trzeba zwrócić szczególną uwagę. Przykładem może być chociażby arbuz, który praktycznie składa się w ponad 90% właśnie z tego płynu i dlatego dobrze gasi pragnienie.