Choroby piersi

anM5lSgc9FDP6VtfmdtD5cIL3gLcuJ.jpg
Dodano: 08:12 18 sierpnia 2008
Aktualizowano: 14:22 3 lipca 2012
Źródło:

Piersi kobiety to nie tylko ozdoba, spełniają one również ważną rolę podczas karmienia dziecka. Artykuł przedstawia budowę piersi i opisuje choroby piersi.

Piersi zdrowe i zadbane są prawdziwym atrybutem kobiecego ciała. Jest to narząd niezwykle delikatny i wrażliwy. Niestety często staje się przyczyną kompleksów, co skłania wiele kobiet do skorzystania z ingerencji chirurga. Jednak problemy estetyczne stają się nie istotne, gdy pojawia się obawa o zdrowie.

Fizjologia i patologia piersi okazała się na tyle poważna, że została wyodrębniona oddzielna specjalność- mastologia.

Rak gruczołu sutkowego to ciągle najpoważniejszy problem. W obrębie piersi mogą pojawić się również inne choroby nie tak groźne, ale również wymagające leczenia. Należą do nich między innymi:
-wady rozwojowe
-zmiany w piersiach przebiegu cyklu miesiączkowego
-obrzmienia i stany zapalne sutka w okresie połogu.

Budowa piersi dojrzałej płciowo kobiety.

Piersi zbudowane są z części gruczołowej i tłuszczowej. Gruczołowa część piersi to od 15 do 20 płatów objętych pasmami łącznotkankowymi. Płaty te mają charakterystyczną budowę podobną do grona zakończonego pęcherzykami mlecznymi, z nich zaś uchodzą przewody wyprowadzające, które łączą się w jeden przewód kończący się na brodawce sutkowej. Gruczoł sutkowy jest bardzo ukrwiony oraz unerwiony.

Wady rozwojowe sutka występują rzadko. U niektórych dziewczynek można spostrzec sutki dodatkowe, brodawki mnogie, przyrosły opadający biust lub bardzo małe piersi. Pojawić się również mogą brodawki o nietypowym kształcie tak jak np. wklęsłe, płaskie, rozszczepione. Na te wady rozwojowe powinni zwrócić szczególną uwagę rodzice, obserwując rozwój dziecka. W przypadku zaobserwowania nieprawidłowości w rozwoju dziecka należy poprosić o konsultacje lekarza pediatrę.

Podczas cyklu miesiączkowego zachodzą zmiany w piersiach. Piersiach gruczole sutkowym pojawiają się zmiany, które mogą budzić niepokój. Kobieta na kilka dni przed rozpoczęciem miesiączki odczuwa wzmożone napięcie, ciężar i bolesność sutków. Objawy te związane są z rozrostem miąższu gruczołów oraz zwiększonym przepływem krwi. Objawy te szybko ustępują po zakończeniu miesiączki. W trakcie cyklu mogą tworzyć się również zgrubienia, które w 90% są zmianami niegroźnymi. Jednak, gdy po zakończeniu cyklu nie ustąpią należy udać się do lekarza.

Zapalenie gruczołu sutkowego najczęściej występuje podczas połogu. Mleko, które kobieta produkuje podczas laktacji jest doskonałym pokarmem dla bakterii. Występują dwie drogi zakażenia:

-krwiopochodna,
-przezbrodawkowa.

Podczas ssania piersi przez niemowlaka powstają mikrourazy brodawki sutkowej, które powodują, iż do gruczołu sutkowego dostają się bakterie, zdarza się, że proces zapalny obejmuje całą pierś i powoduje on tworzenie w niej ropni.

Odpowiednio przygotowane piersi i prawidłowe karmienie dziecka może ochronić Cię przed zapaleniem gruczołu sutkowego. Jak zawsze najważniejsza jest profilaktyka. Kobieta powinna przygotować swoje piersi do karmienia, zahartować je. Przyszła matka w III trymestrze ciąży powinna myć codziennie piersi i masować szorstkim ręcznikiem brodawki. Następnie brodawki należy delikatnie nacierać wazeliną, dodatkowo należy nosić luźny i delikatny biustonosz, które spełniać będzie zadania podtrzymywania piersi.

Objawem zwiastującym gruczołowe zapalenie sutków jest gorączka, ale również dreszcze i ból głowy. Dotyka ono częściej pierś, którą niemowlę mniej ssa.

Leczenie

W początkowej fazie zapalenia stosowane jest leczenie zachowawcze. Podczas gdy dziecko słabo ssie pokarm należy opróżnić gruczoły z mleka odciągając pokarm. Niemowlę powinno się często przystawiać do piersi. Można stosować również okłady z zimnych liści kapusty.

Gdy zachodzi konieczność można podać leki zmniejszające gorączkę oczywiście po uprzednim skontaktowaniu się z lekarzem.

Jeżeli zawodzi leczenie zachowawcze po konsultacji z lekarzem jest wskazane podanie antybiotyków. Odpowiednie antybiotyki są stosunkowo dobrze tolerowane przez noworodki. Niemowlę nadal można karmić mlekiem matki.

Właściwe postępowanie powoduje, iż nie dochodzi do powikłań, jakimi jest utworzenie ropnia oraz przejście z ostrego procesu chorobowego przewlekły.

Podziel się ze znajomymi