Bóle karku – co je wywołuje?

eD0gJb1ahW38d4tVO3zTNXt8ItPRt0.jpg


Administrator

Dodano: 13:23 2 listopada 2011
Aktualizowano: 14:02 2 listopada 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Co powoduje bóle karku? Coraz więcej osób skarży się na uciążliwe bóle w odcinku szyjnym kręgosłupa. Bóle karku mogą mieć różne pochodzenie, mogą być także symptomem poważnej choroby czy schorzenia, zwykle jednak pojawiają się przez zwykłe zaniedbanie. Bóle karku zwykle dotyczą osób starszych, lecz należy zauważyć, że cierpi na nie coraz więcej ludzi młodych, a związane są najczęściej ze stanami zwyrodnieniowymi.

Osoby prowadzące siedzący tryb życia, pracujące przy komputerze (tu największym błędem jest siedzenie na źle wyprofilowanym krześle), uczniowie i studenci spędzający mnóstwo czasu na nauce (siedzenie nierówne, często z podciągniętą nogą osłabia kręgosłup i zniekształca go, siedzenie ze spuszczoną głową z kolei powoduje nadwerężenie odcinka szyjnego kręgosłupa). Zwyrodnieniowym bólom karku może towarzyszyć potyliczny ból głowy, ból twarzy, odrętwienie skóry twarzy oraz drętwienie rąk, a następnie usztywnienie karku, nawet zawroty głowy, omdlenia, nudności i wymioty. Te objawy powodowane są niedostatecznym przepływem krwi przez tętnice kręgowe. Sposobami na zminimalizowanie objawów jest stosowanie diety niskocholesterowej oraz ćwiczenie mięśni. Przy nasilonych objawach powinno się wykonać badanie USG badające przepływ krwi przez tętnice szyjne.

Ogromne znaczenie ma też otyłość i osłabione, poprzez brak dostatecznej ilości aktywności fizycznej, mięśnie okołokręgosłupa i mięśnie karku. Słabe mięśnie nie są w staniu utrzymać filaru naszego ciała w prawidłowej pozycji. Może to doprowadzić do bólu przy gwałtownym ruchu głową, kiedy można poczuć „chrupnięcie” w karku lub naciągnięcia mięśni przy nieprawidłowym ruchu.

Silny stres, zmęczenie, długa jazda samochodem albo wyziębienie może spowodować kręcz karku. Jest to charakterystyczne unieruchomienie głowy, często w dziwnej, przekrzywionej pozycji. O kierunku przekrzywienia głowy decyduje organizm, wybierając w ten sposób takie ułożenie głowy, które będzie dla niego najmniej obciążające. Jest to reakcja obronna organizmu przeciwko drażnieniu receptorów bólowych i włókien nerwowych. Kręcz może mieć różne pochodzenie – wrodzony mięśniopochodny, leczony masażami i zabiegami rehabilitacyjnymi, a w bardzo rzadkich przypadkach wymaga operacji, oraz kręcz nabyty, który także może mieć różną etiologię. Kręcz nabyty jest bolesną i nieprzyjemną dolegliwością, która musi ustąpić sama. Możemy jej jednak radzić sobie z bólami przy pomocy ciepłych okładów, wcieraniem maści rozgrzewający i przeciwzapalnych, zażywaniem magnezu z witaminą B6. Jeśli unieruchomienie trwa dłużej niż 3 dni, można udać się do lekarza, który powinien przepisać lek zmniejszający napięcie mięśni.

Podziel się ze znajomymi