Ból podbrzusza u kobiet


Administrator

Dodano: 11:28 13 lutego 2013
Aktualizowano: 11:35 13 lutego 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Objaw ten najczęściej oznacza bóle menstruacyjne. Można nawet powiedzieć, że jest ich „znakiem rozpoznawczym”. Jednak ból podbrzusza u pań może oznaczać również inne, często dużo bardziej poważne – problemy.

Na początek jednak zaczniemy od przyczyny, która sama w sobie groźna nie jest, ale nie można jej bagatelizować. Nieodpowiednia dieta może być przyczyną tego, że pojawia się ból podbrzusza u kobiet. Najczęściej jednak, nie jest to jedyny objaw i dość łatwo stwierdzić, że wszystkiemu winny jest jadłospis. Jaki z tego wniosek? – trzeba go zmienić. Wiele zależy od tego w jaki sposób odczuwany jest ten ból. Jeśli przykładowo, bóle są ostre i najczęściej jednostronne, a przy okazji następuje zatrzymanie co miesięcznego krwawienia (lub jest ono „nikłe”), to może być to efekt tego, że doszło do zapłodnienia komórki jajowej, ale jest to ciąża pozamaciczna. Oczywiście cały czas mówimy o objawach, a nie o przyczynach.

Jeśli z kolei ból ten jest przewlekły i dotyczy prawej strony, to problem może być dwojaki. Z jednej strony taki symptom sugeruje albo zapalenie wyrostka, albo dodatkowo u kobiet może to być wyraźny sygnał problemu z jajnikami. Inna sprawa, że objaw ten wywołują również chociażby problemy z miednicą, czy jelitami. Jednak to zapalenie jajników jest tutaj najgroźniejsze i nie może zostać pozostawione bez leczenia.

To właśnie problemy z jajnikami są często przez organizm uwidaczniane bólem w okolicy podbrzusza. Jeśli jest on odczuwany w postaci tępego i stopniowo pogarszającego się uczucia dyskomfortu, to może być znak, że kobietę dotknął torbiel jajnika. Oczywiście to nie jest tak, że każdy ból oznacza taki problem. Muszą się też pojawić między innym dodatkowe objawy, takie jak chociażby: problemy z oddawaniem moczu, krwawienie między miesiączkami.

Niezależnie od domniemanego źródła bólu, taki objaw powinien być sygnałem, że dobrze byłoby udać się do lekarza. Nie musi oznaczać od razu poważnej choroby, ale po pierwsze lepiej dmuchać na zimne, a po drugie, takie nawracający ból podbrzusza – wyłączając wspomniany we wstępie najczęstszy powód – oznacza jakąś nieprawidłowość.