Ból brzucha w czasie stosunku


Administrator

Dodano: 14:20 21 maja 2013
Aktualizowano: 14:23 21 maja 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Podczas stosunku, jak i zaraz po nim może uaktywniać się wiele ukrytych dolegliwości. Mogą mieć one różne przyczyny, ale mają za to jeden wspólny efekt – brak przyjemność z seksu. Jeśli takie dolegliwości się pojawiają, to warto porozmawiać z lekarzem.

Jednym z objawów, które mogą świadczyć o tego typ dolegliwościach jest ból brzucha w dolnej części (podbrzuszu). Jeśli pojawia się on w czasie, lub po stosunku to może oznaczać kilka problemów. Warto zauważyć, że ból w podbrzuszu będzie tylko jednym z objawów, świadczących o jakieś dolegliwości.

Endometrioza – to choroba, na którą według szacunków cierpi nawet co dziesiąta kobieta. To problem zdrowotny związany z wiekiem rozrodczym. Dolegliwości, które pojawiają się w czasie stosunku, to nie jedyne objawy endometriozy. W czasie okresu choroba ta objawia się poprzez bardzo silny ból w okolicach podbrzusza, a także wyjątkowo obfite krwawienia. Symptomem endometriozy są również częste biegunki. Choroba ta jest wynikiem „opuszczenia” przez komórki błony śluzowej wyściełające macicę swojego miejsca. Wędrują one do innych narządów wewnętrznych. Skutkiem takiej choroby może być bezpłodność. Problem ten dotyka co drugiej kobiety cierpiącej na endometriozę.

Ból w brzucha w jego dolnej części w czasie stosunku, może również świadczyć o nowotworze. Mowa tutaj przede wszystkim o guzach rozwijających się na macicy (inna nazwa tego problemu to mięśniak lub włókniak). Powstają one z tkanki tego narządu rozrodczego i umiejscowione są na jego części, zwanej trzonem. Te łagodne guzy mogą pojawić się u co piątej kobiety po 35 roku życia. Szansa na ich wystąpienie wzrasta wraz z wiekiem. U kobiet w wieku menopauzalnym, taki problem dotyka już co drugą z nich. Początkowo guzy te nie dają żadnych objawów. Jeśli są większe, to pojawia się ból brzucha, obfite miesiączki, zaparcia, problemy z oddawaniem moczu Jedną z metod leczenia włókniaków jest tak zwane wyłuszczenie, czyli miomektomia. To chirurgiczne usunięcie tych guzów. Ta metoda pozwala zachować część macicy, a co za tym idzie – nie powoduje bezpłodności kobiet.

Podziel się ze znajomymi