Ból – syntetycznie czy naturalnie?


Administrator

Dodano: 08:44 6 czerwca 2012
Aktualizowano: 09:06 6 czerwca 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

To problem, który funkcjonuje od momentu kiedy pojawił się pierwszy syntetycznie wytworzony lek przeciwko bólowi. Jedni stoją po stronie naturalnych metod przeciwbólowych. Oponenci z kolei twierdzą, że tylko kupowane leki są skuteczne.

Znacie jakieś naturalne środki na ból? Pewnie sporo z Was słyszało o tym, że uśmierzyć ból zęba można… goździkiem. Wystarczy go rozgnieść i nałożyć w miejscu gdzie nas boli. Do walki z bólem stosuje się też kminek, ekstrakt z wierzby czy chociażby kolendrę. Jeśli nie kojarzyliście do tej pory takich środków przeciwbólowych, to niekoniecznie dużo straciliście. Jako ich główną wadę wymienia się dość wolny czas działania. Owszem, pozwalaja uśmierzyć ból, ale często trwa to długo. Istotnym wyznacznikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze „naturalne czy sztuczne” są też skutki uboczne na nasz organizm. Nie od dzisiaj wiadomo, że środki typowo chemiczne mogą niekorzystnie działać na wątrobę, czy też nerki. Z drugiej strony im mocniejszy udział syntetycznie wytworzonych substancji chemicznych, tym szybsze działanie.

Ból, jak wiadomo, niejedno ma imię. I w związku z tym, różne rośliny przeznaczone są do innego typu. Przykładowo jeśli czujecie, że boli Was brzuch, to najlepszym rozwiązaniem jest wypicie mięty. W podobny sposób zadziała rumianek i melisa. Ta ostatnia działa jeszcze na ból duszy, jeśli można się tak wyrazić. Melisa potrafi uspokoić skołatane nerwy. Z naturalnych metod warto wspomnieć jeszcze o małym znanym od tej strony… jesionie. Można powiedzieć, że wyciąg z niego pomaga na ogólny ból. Takich naturalnych sposobów jest jednak dużo więcej.

Problem polega jednak na tym, że jeśli ból trwa dłużej albo pojawia się systematycznie, to niestety będziemy musieli zwrócić się o pomoc do sztucznie wytwarzanych leków. Bez wątpienia w takiej sytuacji będą one dużo bardziej skuteczne. Chociaż prawda jest taka, że jeśli faktycznie ból trwa dłużej, to przede wszystkim trzeba zwrócić się do lekarza. To on ewentualnie przepisze nam leki przeciwbólowe, które nam pomogą.

Podziel się ze znajomymi