Ból barku – powody

Woman with upper back and neck pain
Dodano: 10:27 5 czerwca 2014
Aktualizowano: 11:55 5 czerwca 2014
Źródło:

Najczęściej tego typu dolegliwość dotyka nas w wieku średnim. Wynika to między innymi ze „zużycia” górnych części ciała w tym tzw. stawu barkowego. To nic innego struktura kostna, która połączona jest stawami. Jej fachowa, dużo częściej spotykana nazwa, to obręcz kończyny górnej. Można spotkać się też z określeniem „obręcz barkowa”. Co może oznaczać ból w tej okolicy?

Jedną z przyczyn może być tzw. zamrożony bark. To dolegliwość, która inaczej określana jest jako zrastające zapalenie torebki stawu ramiennego. Jej główną cechą jest stopniowe zmniejszanie zasięgu ruchu w stawie ramiennym. Zazwyczaj towarzyszy temu ból. Często taka przypadłość zaczyna się od urazu barku. W przypadku tej dolegliwości występuje też usztywnienie w tym rejonie ciała. Często zamrożony bark mija niejako samoistnie, zazwyczaj po około 12 miesięcach. Może jednak zajść potrzeba stosowania rehabilitacji.

Jeśli ból barku pojawia się bez wczesnego urazu, to powodem może być zespół ciasnoty barkowej. Dolegliwość ta charakteryzuje się nasileniem objawów w nocy. To właśnie wtedy ból jest bardziej intensywny. Innym symptomem wskazującym na ten problem może być tzw. bolesna tkliwość. Oznacza to sytuację w której nawet dotknięcie palcem okolic barku objawia się właśnie bólem. Nasila się on w momencie podnoszenia ręki do góry.

Przyczyną bólu w okolicach barku jest jego zwichnięcie. To dolegliwość, która dużo częściej występuje przy sportach kontaktowych, ale może ona pojawić się przy niefortunnym upadku. W największym skrócie, ten problem polega na wypadnięciu kości ramiennej z torebki stawowej. Powoduje to między innymi silny ból barku, a także zasinienie i napuchnięcie w jego okolicy. Oprócz tego pojawiają się problemy z podniesieniem ramienia. Jeśli ból jest silny, to może wywoływać też nudności, osłabienie, a nawet omdlenia.

W przypadku tej ostatniej dolegliwości konieczna jest wizyta u specjalisty, który przede wszystkim ustali zasięg problemu. Najczęściej po zrobieniu zdjęcia rentegenowskiego, konieczne jest „umieszczenie” barku na pewien czas w gipsie.