Badania: cytologia, kolposkopia, biocenoza

PFKOfC564Ss05pADVf39925C63DAJ1.jpg


Administrator

Dodano: 08:42 28 marca 2011
Aktualizowano: 14:36 15 kwietnia 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Cytologia, kolposkopia i biocenoza to badania pochwy pozwalające wykryć wiele groźnych chorób kobiecych, w tym również zmiany nowotworowe. Jeśli więc ukończyłaś 18 lat lub rozpoczęłaś współżycie powinnaś regularnie odwiedzać ginekologa i poddawać się badaniom pochwy, które pozwalają wykryć zmiany nieuchwytne przy rutynowym badaniu ginekologicznym. Wykonywanie tych badań pozwala w szybki i prosty sposób wykryć infekcje i stany zapalne pochwy, jest to również jedyny sposób by uniknąć rozwoju raka szyki macicy i przydatków.

Cytologia:

Badanie cytologiczne jest szybkie i bezbolesne, może je wykonać lekarz lub położna, pobierając wymaz rozszerza pochwę wziernikiem i za pomocą specjalnej szpatułki pobiera śluz z tarczy części pochwowej oraz kanału szyjki macicy. Następnie pobrany śluz umieszcza się na szklanej płytce i przesyła do laboratorium analitycznego, tam preparat zostaje utrwalony, barwiony i poddany ocenie przez specjalistę.

Cytologia służy do oceny budowy komórek nabłonka i przyporządkowania ich do jednej z pięciu grup. I i II oznacza prawidłowy obraz komórek nabłonka, przy III konieczne są dalsze badania, gdyż wygląd komórek może wskazywać na stan przedrakowy. IV i V grupa sugeruje istnienie nowotworu, jednakże do pełnego rozpoznania konieczne są dodatkowe badania histopatologiczne.

Badanie cytologiczne dość wcześnie ujawnia nieprawidłowości budowy komórek nabłonka, który wyścieła pochwę oraz szyjkę macicy. Badanie to służy również do wykrywania grzybicy, rzęsistkowicy i chlamydiozy, a także infekcji wirusowych. Cytologia jest niezbędna w przypadku leczenia nadżerki oraz przed założeniem spirali domacicznej. Zgodnie z zaleceniami, cytologię powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, także po menopauzie.

Kolposkopia:

Zalecana wówczas, gdy badanie cytologiczne wykaże jakieś nieprawidłowości w budowie komórek nabłonka, a także gdy występują upławy lub świąd pochwy. Wskazaniem do wykonania kolposkopii jest sytuacja, gdy powtórzona po kilku miesiącach cytologia wykazuje tę samą lub większą ilość zmienionych komórek, lub gdy wykaże poważniejsze uszkodzenie nabłonka. Badaniu temu muszą się poddać kobiety zarażone wirusem HIV, w przypadku gdy wykryto nieprawidłowości w budowie nabłonka.

Badanie wykonuje się za pomocą specjalnego instrumentu zwanego kolposkopem, jest to rodzaj lupy z zamontowanym źródłem światła, które pozwala uzyskać obraz komórek nabłonka powiększony od 5 do 30 razy, dzięki temu można je dokładnie obejrzeć. Badanie jest bezbolesne.

Biocenoza pochwy:

Wskazaniem do wykonania biocenozy pochwy jest tak jak w przypadku kolposkopii sytuacja, gdy cytologia wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości w budowie komórek nabłonka, a także upławy, pieczenie i świąd. Biocenoza pochwy jest jednym z najczęściej wykonywanych badań ginekologicznych, niezwykle pomocna przy leczeniu stanów zapalnych pochwy.

Ginekolog za pomocą wziernika pobiera do badania próbkę śluzu i wysyła do laboratorium do analizy. Badanie to pozwala szczegółowo określić rodzaj i proporcje między drobnoustrojami znajdującymi się w pochwie. W zdrowej pochwie znajduje się bowiem aż 150 różnych szczepów bakterii, wśród nich najważniejsze są pałeczki kwasu mlekowego, które utrzymują kwaśny odczyn środowiska pochwy.

Biocenoza pochwy pozwala ocenić pH pochwy i wykryć ewentualne zakażenie rzęsistkiem pochwowym lub grzybicą, a także wzrost ilości bakterii beztlenowych, które są odpowiedzialne za upławy oraz ich nieprzyjemny zapach.

Podziel się ze znajomymi