Badania dna oka

oko
Dodano: 10:04 24 lutego 2014
Aktualizowano: 10:15 24 lutego 2014
Źródło:

To jedno z badań, dzięki któremu możemy zdiagnozować wiele problemów zdrowotnych. Obserwacja dna oka pozwala z jednej strony wykryć nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem naszego narządu wzroku.
Z drugiej strony może wskazać,
że cierpimy z powodu nadciśnienia tętniczego. W jaki sposób przeprowadzane jest to badanie?

Oftalmoskopia (można też spotkać się z nazwą fundoskopia), to badanie w którym skupiamy się na tylnej części oka. Dzięki niemu można sprawdzić w jaki sposób działa między innymi siatkówka, nerw wzrokowy i błona naczyniowa. Ta ostatnia poprawia własności optyczne naszych oczu.

Samo badanie prowadzone jest przy użyciu wziernika określanego mianem oftalmoskopu. W żadnym wypadku nie jest ono bolesne, czy związane z ingerencją w nasze oczy. W zasadzie nie jest również potrzebne wykonywanie wcześniej jakiegoś rodzaju badania, które miałoby przygotować narząd wzroku do oftalmoskopii. Natomiast co istotne, przed fundoskopią zazwyczaj zakrapia się oko specjalną substancją, której celem jest doprowadzenie do rozszerzenia źrenicy. Nie zawsze jednak zachodzi taka potrzeba.

Wziernik pozwala na oświetlenie gałki ocznej snopem światła. Przenika on dalej przez źrenicę. Możecie spotkać się ze stwierdzeniem, że w pewien sposób nasze oko jest prześwietlane i jest to prawda. Wziernik trzymany jest w pewnej odległości od naszego narządu wzroku i dlatego właśnie nie ma bezpośredniej ingerencji i kontaktu z okiem. W czasie badania osoba, która jest mu poddawana proszona jest o ruch gałką oczną. Dzięki temu można sprawdzić różne obszary dna oka.

Jak zostało wspomniane, celem takiego badanie jest sprawdzenie jak funkcjonują poszczególne części naszego narządu wzroku. Dzięki oftalmoskopii można również wskazać ewentualne predyspozycje do np. jaskry. Można również stwierdzić, czy mamy do czynienia z chorobą mogącą uszkodzić siatkówkę. Badania dna oka, daje też możliwość obserwacji sieci naczyń krwionośnych, które między innymi dostarczają do naszego narządu wzroku substancje odżywcze. Dzięki temu lekarz może między innymi ocenić na przykład w jakim stanie jest nasz układ naczyniowo – sercowy. Czy nie mamy przypadkiem problemu z nadciśnieniem, miażdżycą, lub anemią.