Apteczka na wakacje

Dodano: 09:31 15 lipca 2008
Aktualizowano: 09:37 4 lipca 2012
Źródło:

Co zrobić aby wakacje naszych marzeń nie zamieniły się w koszmar? Warto zastanowić się nad składem apteczki podróżnej po to, aby cieszyć się zdrowiem podczas urlopu.

Wakacje to czas relaksu, odpoczynku i zabawy. Zwykle podczas urlopu odbywamy wycieczki i podróże, często zmieniamy, poznajemy nowe miejsca. Pokonujemy długie odcinki samochodem, uprawiamy sporty, chodzimy na piesze wędrówki. We wszystkich tych nowych sytuacjach może zdarzyć się , że błogi odpoczynek zakłócą nam niespodziewane problemy zdrowotne i wypadki dlatego zawczasu warto skompletować apteczkę podróżną.

Problemy z jedzeniem

Na wakacjach może nam się przydarzyć niestrawność, będziemy stołować się w nieznanych miejscach, gdzie jedzenie nie zawsze jest świeże. Przydatne mogą być środki przeciwbiegunkowe, na zaparcia a także płyny nawadniające, które uzupełnią brakujące w organizmie elektrolity. Aby zapobiec kłopotom żołądkowym na urlopie starajmy się nie kupować pożywienia, którego warunki przygotowania wzbudzają naszą nieufność na przykład od ulicznych sprzedawców i handlowców przy drogach.

Środki opatrunkowe

Na wycieczkach po górach, spacerach czy przejażdżkach mogą przydarzyć nam się drobne urazy typu zwichnięcia czy skręcenia kończyn. Dlatego przede wszystkim zabierzmy elastyczne bandaże. Należy zabrać także wodę utlenioną, plastry i jałową gazę. W razie stłuczeń i skręceń przydatne okażą się żele chłodzące.

Uwaga na słońce

Latem gdy intensywnie się opalamy może dojść do poparzeń. Pamiętajmy o zabraniu kremów z odpowiednio wysokim filtrem a także o tym, by smarować się balsamami i olejkami również po opalaniu. Przyda się także pantenol – pianka w aerozolu, która ułatwianie gojenie poparzeń i obtarć naskórka. Pamiętajmy by latem chronić organizm przed odwodnieniem, pijmy dużo płynów, najlepiej wodę mineralną.

Latem gdy panują wysokie temperatury chrońmy przed słońcem szczególnie głowę i nie przebywajmy zbyt długo na słońcu zwłaszcza w środku dnia. Zbyt długie przebywanie na palącym słońcu grozi udarem, którego objawami są: osłabienie, ból głowy, mdłości, gorączka, drgawki.

Owady

Latem niewątpliwie dokuczać nam będą komary i mrówki. Zaopatrzmy się w środki odstraszające komary, a także zabierzmy żel na przykład fenistil, który ma działanie łagodzące po ukąszeniach. W wypadku ukąszenia przez mrówki ulgę przyniesie kompres ochładzający. Wybierając się do lasu, parku czy na polanę koniecznie spryskajmy się środkiem odstraszającym kleszcze. Po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzyjmy swoje ciało gdyż kleszcze mają zwyczaj pojawiać się w niewidocznych, trudnodostępnych miejscach: na głowie, po pachami, za uszami. Jeśli znajdziemy kleszcza należy go szybko usunąć. Jeśli na ranie nie ma rumienia wszystko jest w porządku, w przeciwnym wypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Uważajmy na pszczoły i osy, w razie ukąszenia należy usunąć żądło i zdezynfekować ranę. Niektóre osoby są uczulone na jad owadów i one właśnie powinny być szczególnie ostrożne, w razie ukąszenia muszą natychmiast zgłosić się do lekarza.

Alergie

Lato to czas uaktywniania się wszelkich alergii, dlatego zabierzmy koniecznie ze sobą wapno najlepiej w postaci musującej, które ma działanie antyuczuleniowe.

Pozostałe leki

Na wakacjach tak jak i podczas całego roku może nam się przydarzyć gorączka, ból głowy czy ból gardła gdy przesadzimy z zimnymi lodami i napojami. Dlatego zabierzmy środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i termometr.

W podróży wiele osób odczuwa chorobę lokomocyjną dlatego warto wziąć aviomarin oraz łagodne, ziołowe leki uspokajające.
W wakacje będziemy korzystać z obcych łazienek, saun, basenów dlatego pamiętajmy również o zabraniu środków przeciwgrzybicznych.

Urlop to czas beztroskiej zabawy i relaksu, jednakże starajmy się również być przezorni i zabierajmy na wyjazd apteczkę z niezbędnymi lekami, bo nigdy nie wiadomo co nam się przydarzy w wakacje. Starajmy się wypoczywać rozsądnie, zachowajmy umiar przy opalaniu, bądźmy ostrożni kąpiąc się w nieznanych miejscach. Bardzo prawdopodobne jest że z apteczki nie skorzystamy ani razu podczas urlopu, jednak nie żałujmy na nią miejsca w bagażniku, bo w nagłych wypadkach może być ratunkiem dla nas lub zupełnie obcej osoby, która znajdzie się w potrzebie.