Alkohol a zdrowie człowieka

Konzept - Gesund leben


Administrator

Dodano: 22:36 14 marca 2008
Aktualizowano: 12:09 18 września 2013
Źródło:

Alkohol a zdrowie człowieka, czyli wpływ alkoholu na zdrowie:

Czy każda nawet bardzo mała ilość alkoholu jest szkodliwa? A może w małych ilościach usprawnia przemianę materii i układ krwionośny? Jaka ilość uzależnia? Na te pytania dotychczas badacze,naukowcy i lekarze nie wypracowali wspólnego stanowiska.

Pojawiają się tezy że niewielka ilość alkoholu może być nawet pomocna w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia (przykładem tutaj są nalewki i ziołowe specyfiki na bazie alkoholu).
Druga teza dokładnie na odwrót – według niej każda nawet najmniejsza ilość alkoholu szkodzi, bo jest on trucizną i każdorazowo jego wpływ na organizm jest niekorzystny.

Dlatego najbezpieczniej będzie jeśli osoby która nie pije nie będziemy do tego namawiać ze względu na poprawę stanu jej zdrowia. Faktem jest że przeprowadzane badania wskazały iż wśród osób pijących małe iloci alkoholu umieralność z powodu choroby wieńcowej jest znacznie mniejsza niż u pijących dużo i abstynentów – jednak należy zauważyć że taki wynik może być także związany np. z prowadzeniem zdrowego trybu życia.
Pewne jest że nigdy nie zostało naukowo udowodnione że alkohol wpływa korzystnie na nasze zdrowie.(ale także przeciwna teza że działa niekorzystnie nie została do końca potwierdzona – oczywiście mówimy tu o małych ilościach alkoholu).
Osoby które nie są uzależnione mogą wypić jednego drinka w przypadku kobiet, lub 2 w przypadku mężczyzn 4-5 razy w tygodni bez większego ryzyka pogorszenia stanu zdrowia.
Drugim pewnikiem jest że alkohol uzależnia a jeśli już sie w ten nałóg wpadnie to wydostanie się bez pomocy grupy specjalistów (lekarz, psychiatra, terapeuta, czasem ksiądz, grupy wsparcia typu AA) jest praktycznie niemożliwe.
Alkoholikiem jest się już zawsze – nawet jeśli kilka lat prowadzi się abstynencki tryb życia- cały czas nawet najmniejsza ilość alkoholu grozi powrotem do nałogu.
Kolejnym faktem jest to że kobiety mają mniejszą tolerancje na alkohol niż mężczyźni, wynika z tego że przy tej samej ilości spożytego alkoholu kobieta upije się szybciej niż mężczyzna( nawet jeśli ich masa jest taka sama). Powodem jest to, że organizm mężczyzny zawiera więcej wody niż kobiety.
Choroba alkoholowa tyczy się tak mężczyzn jak kobiet, wyniszcza cały organizm, niszczy psychikę, zmienia światopogląd przyczynia się do śmierci, u mężczyzn bezpośrednią przyczyną jest zazwyczaj zniszczenie wątroby, nerek lub zawał serca, u kobiet najczęściej samobójstwo.

Sentencją niech będzie więc zdanie z którym zgadza się większość lekarzy – Alkohol jest dla ludzi ale ludzi inteligentnych, którzy potrafią świadomie i mądrze pić.

Podziel się ze znajomymi