6 niebezpiecznych objawów

iTESig8N6I15eQ1F0nK4GjgqBYRV76.jpg


Administrator

Dodano: 14:29 23 listopada 2009
Aktualizowano: 09:46 19 sierpnia 2011
Źródło: www.webmd.com

Jak zorientować się, że naszemu życiu zagraża niebezpieczeństwo? Jakie objawy powinny nakłonić nas do zadzwonienia po pogotowie? Oto lista sześciu niebezpiecznych objawów, których nie powinniśmy lekceważyć.

1. Paraliż ramion lub nóg, mrowienie, drętwienie, zawroty głowy, podwójne widzenie, niewyraźna mowa, kłopoty ze znajdywaniem słów, osłabienie, zwłaszcza po jednej stronie twarzy

Wszystkie to objawy są oznaką udaru, podczas którego tlen nie dochodzi do komórek mózgu co powoduje ich obumieranie. Objawy uzależnione są od wielkości zablokowanego naczynia krwionośnego. Liczy się każda chwila, dlatego nie warto zwlekać z dzwonieniem na pogotowie.

2. Ból w klatce piersiowej, ból w ramieniu, szczęce lub karku, zimne poty, ogromne zmęczenie, mdłości, wymioty, brak oddechu i wrażenie omdlenia

Są to objawy zawału serca, lekarze rekomendują zjedzenie aspiryny (pod warunkiem braku alergii na ten lek) by uniknąć znacznych znoszeń serca w trakcie zawału. Objawy te mogą różnić się w zależności od osoby, jednak nie należy ich lekceważyć, zwłaszcza jeżeli pojawia się kilka z nich równocześnie.

3. Wrażliwość i ból a tyłu łydek, ból w klatce piersiowej, brak tchu i kaszel krwią

Są to objawy niebezpiecznego zakrzepu w nodze, pojawiają się zwłaszcza po długim siedzeniu np. w samolocie lub podczas długiej wycieczki samochodem. Krew gromadzi się w nogach kiedy siedzimy lub leżymy przed długi czas. Podczas zakrzepu łydka staje się opuchnięta, bolesna i wrażliwa na dotyk. Zakrzep ten może oderwać się i wędrować w krwioobiegu do płuc. Jest to stan zagrażający życiu, więc nie zwlekaj z udaniem się do szpitala.

4. Krew w moczu

Za każdym razem kiedy widzisz krew w moczu, wezwij pogotowie nawet jeśli nie towarzyszy temu żaden ból. Kamienie w nerkach lub infekcje prostaty są częstym powodem pojawienia się krwi w moczu. Jednak jeżeli ludzie nie odczuwają bólu często chcą przeczekać problem. Tymczasem może to być oznaka poważnego schorzenia takiego jak rak nerek, moczowodu, pęcherza moczowego czy prostaty.

5. Objawy astmy

Ataki astmy charakteryzują się świstem i problemami podczas oddychania. Kiedy stan po ataku nie poprawia się, tylko pogarsza należy zadzwonić po pogotowie. Pacjent z astmą pozostawiony sam sobie może prowadzić do nadwyrężenia pracy mięśni i śmierci. W rezultacie coraz mniejszych dostaw tlenu, jego poziom w organizmie spada a podnosi się poziom dwutlenku węgla. To może powodować senność i zanik chęci walczenia o oddech. Chory wierzy, że jego stan się poprawił gdy tymczasem jest on coraz gorszy.

6. Depresja i myśli samobójcze

Niewiele osób jest w stanie długo wytrzymać z narastającym bólem w klatce piersiowej czy problemami z oddychaniem. Jednak wiele trwa w depresji pomimo tego, że zagraża ona życiu.

Depresja jest bardzo niebezpieczna, ponieważ sprawia, że ludzie popełniają samobójstwo. Wiele osób nie chce zgłosić się lekarza, nie poszukuje pomocy w obawie o bycie postrzeganym jako wariat, niemęskim czy słabym. Tymczasem winą za depresję należy obarczać zaburzenia chemiczne w mózgu. Jest to choroba jak każda inna.

Objawy depresji obejmują smutek, zmęczenie, apatię, niepokój, brak apetytu czy bezsenność. Depresją można leczyć farmakologicznie i za pomocą terapii z psychologiem. Jeśli masz myśli samobójcze, postaraj się znaleźć pomoc.