Problemy z nietrzymaniem moczu

Dodano: 14:30 12 sierpnia 2013
Aktualizowano: 14:30 12 sierpnia 2013
Źródło:

To bardzo wstydliwa sprawa, o której, oczywiście, nie chcemy rozmawiać. Wydaje się nam, że jesteśmy w problemie nietrzymania moczu osamotnieni, ale statystyki wskazują, że to dość powszechna bolączka.

 

Szacuje się, że nietrzymanie moczu to problem nawet 15% procent ludzi. Im starsi jesteśmy, tym większe prawdopodobieństwo, że się on taka sytuacja zdarzy. Wspomniane statystyki pokazują, że u osób powyżej 50 roku życia, nietrzymanie moczu może dotyczyć nawet co drugiego człowieka. Tutaj trzeba zaznaczyć, że to ogólna nazwa pewnej grupy problemów. Wyróżnia się między innymi wysiłkowe nietrzymanie moczu, które związane jest, jak sama nazwa wskazuje, z aktywnością fizyczną. Do grupy czynników, przy których może pojawić się opisywany problem, zalicza się także kichanie czy kaszel. Kolejnym typem jest naglące nietrzymanie moczu. Najpierw pojawia się uczucie parcia na pęcherz. Następnie występuje wyciekanie moczu. Problemy tego typu mogą pojawiać się również w nocy. W takiej sytuacji mamy do czynienia z moczeniem nocnym. Możemy mieć również problem z ciągłym nietrzymaniem moczu.

 

Głównym powodem takich problemów jest niestabilność tak zwanego wypieracza. To z kolei powoduje pewnego rodzaju mimowolne skurcze. Dotyczą one oczywiście pęcherza. Końcowym efektem jest nietrzymanie moczu. To jedna z przyczyn, ale nie jedyna. Nietrzymanie moczu może być spowodowane między innymi problemami z układem moczowym (infekcja), ale również otyłością, zaparciami lub osłabieniem funkcjonowania cewki moczowej.

 

Pomóc w przypadku nietrzymania moczu możemy sobie sami. Pierwszym rozwiązaniem jest zakup wkładek, które pozwalają ograniczyć przede wszystkim dość przykry zapach, który przy pojawia się przy tym problemie. Kolejna sprawa to dość specyficzne ćwiczenia. Elementem naszego ciała, które zostaną poddane takiej aktywności fizycznej są tak zwane mięśnie Kegla. Podstawowym ćwiczeniem jest ich zaciskanie, tak jak w sytuacji gdybyśmy chciel zatrzymać mocz. Najczęściej taki treningi są pomocne. Jeśli jednak problem pozostaje nierozwiązany, to czas na wizytę u lekarza.

Podziel się ze znajomymi