Uważaj na zmiany skórne po wakacjach

woman at dermatology examination
Dodano: 10:37 9 września 2014
Aktualizowano: 13:15 9 września 2014
Źródło:

Po powrocie z wakacji warto dość dokładnie przyjrzeć się swojej skórze. Mogą na niej pojawić się nowe zmiany, lub powiększyć te, które już były. Najczęściej są one związane z nieprawidłową ochroną przed szkodliwych działaniem promieni słonecznych. Nie zawsze będą niebezpieczne. Skórze dobrze jest się przyjrzeć zwłaszcza po bardzo słonecznym lecie.

Szczególną uwagę powinny na nią zwrócić osoby o jasnej karnacji, mające blond, lub rude włosy. Jeśli, kiedy się opalacie, słońce „łapie” Was na czerwono nawet przy krótkim wystawieniu skóry na jego działanie, to też powinniście zwrócić uwagę na zmiany. Osoby, które w czasie chłodniejszych miesięcy często korzystają z solarium, też po lecie muszą dokładnie przyjrzeć się swojej skórze. Narażone są również osoby mające sporo znamion, a także ci u których wystąpiły poparzenia słoneczne. Wakacje spędzone w „ciepłych krajach” też powinny być sygnałem do przyjrzenia się skórze.

Intensywne słońce po pierwsze sprzyja pojawianiu nowych zmian skórnych. Jednocześnie może mieć też wpływ na przemianę tych, które już istniały. Co powinno wzbudzić nasze podejrzenia? Przede wszystkim wszelkie zmiany mające niesymetryczne kształty. Kolejna sprawa to występowanie na nich smug i kropek barwnikowych. Uwagę powinniśmy zwrócić również na zmiany skórne w których pojawiają się różne kolory czy odcienie. Jeśli po powrocie z wakacji odczuwamy w ich obrębie swędzenie, ból, a także pojawia się krwawienie, to koniecznie powinniśmy zgłosić się do dermatologa.

Zmiany skórne związane z działaniem promieni UV dzieli się między innymi na przewlekłe i ostre. Niektóre z nich, tak jak na przykład rogowacenie słoneczne, są niebezpieczne. Powstają drobne, czerwone i brązowe plamki. Są one szorstkie w dotyku. Często właśnie rogowacieją. Uznawane są za stan przedrakowy. Co istotne w przypadku wszystkich zmian skórnych nie możemy z nimi walczyć przy użyciu domowych metod. Rozwiązaniem jest wizyta u lekarza. Tak naprawdę jedynie oparzenia słoneczne (i to te delikatne) możemy próbować leczyć przy użyciu domowych metod.