Trądzik w wieku dojrzałym

Dodano: 08:24 20 listopada 2008
Aktualizowano: 11:47 24 stycznia 2012
Źródło:

Nawet te kobiety, które jako młode dziewczyny były dumne ze swojej pięknej cery, mogą po 30. lub 40. urodzinach mieć problem ze skórą. Objawy trądziku w wieku późniejszym są dokładnie takie same, jak w wieku dojrzewania, przyczyny są jednak zupełnie inne.

Przyczyny

W wypadku kobiet dojrzałych głównymi winowajcami są najczęściej winowajcami są najczęściej androgeny, męskie hormony, które w niewielkiej ilości produkowane są również przez organizm każdej kobiety. Jeżeli ich poziom jest zbyt wysoki, powoduje to widoczne zmiany skórne w postaci krost, najczęściej na twarzy.

Bardzo podobną reakcję może wywołać odstawienie pigułki antykoncepcyjnej, którą stosowało się przez wiele lat. Wówczas organizm przyzwyczajony do stałego poziomu hormonów płciowych reaguje na zmianę właśnie pojawieniem się trądziku i kłopotami z cerą.

Przyczyną schorzenia może być nieumiejętne dobieranie i stosowanie kosmetyków. Dermatolodzy narzekają, że kobiety kupując podkłady, pudry, kremy, nie kierują się tym, jaką mają cerę, ale kolorem lub konsystencją preparatu.
Kolejny winowajca to niestaranny demakijaż.

Nie bez znaczenia dla kondycji naszej cery jest również stres oraz czynniki zewnętrzne – zanieczyszczenie środowiska, zwłaszcza w dużych miastach.

Pielęgnacja

Przy niezbyt nasilonych zmianach trądzikowych wystarczy pielęgnacja skóry odpowiednimi kosmetykami. Do codziennego mycia twarzy najlepiej stosować wodę termalną, która koi i łagodzi podrażnienia, oraz żele antybakteryjne. Pomogą przywrócić skórze naturalne pH, usunąć warstwę martwego naskórka i zmniejszyć łojotok.

Na dzień i na noc warto wybierać kremy zawierające np. olejek z drzewa herbacianego, sole cynku, które pomogą uregulować gospodarkę tłuszczową skóry. Można je dopasować do rodzaju swojej cery. Skuteczne będą także żele do punktowego nakładania na zmienione zapalnie miejsce. Działają silnie antybakteryjnie. Dobre efekty przynosi również stosowanie maseczek ściągających z glinki zielonej.

W żadnym wypadku nie wolno wyciskać zaskórników. Wyprysk to tylko fragment tego co się dzieje głębiej. Część znajdująca się pod skórą przypomina jaskinię z wieloma niszami. Ropa na skutek wyciskania może przemieszczać się z jednej do drugiej powodując rozległe zakażenie. Lekarze przestrzegają szczególnie przed samodzielnym wyciskaniem krost, które znajdują się powyżej górnej wargi. Grozi to szybkim rozprzestrzenieniu się stanu zapalnego. Na zabieg oczyszczania najlepiej pójść do kosmetyczki.

Jeśli chcesz pozbyć się trądziku, powinnaś pomyśleć również o zmianie sposobu odżywiania. Lepiej zrezygnować z czekolady, tłustych i ostro przyprawionych potraw, gdyż nasilają one kłopoty ze skórą. Osobom walczącym z trądzikiem poleca się lekką dietę śródziemnomorską. Dieta ta pomaga oczyścić z toksyn organizm, a więc i skórę.

Leczenie

Jeśli powyższe metody okażą się nieskuteczne, leczeniem trądziku powinien zająć się dermatolog. Terapia polega na: odtłuszczaniu skóry, odetkaniu porów i zlikwidowaniu stanu zapalnego. To, która z nich jest odpowiednia dla ciebie, zadecyduje lekarz. Aby złagodzić stan zapalny, zaleci antybiotyk w postaci tabletek lub maści nakładanej bezpośrednio na krosty. Jeżeli leczenie wymaga odtłuszczenia skóry, najskuteczniejsze będą leki hormonalne o działaniu obniżającym poziom męskich hormonów. Przyjmuje się je w formie pigułek antykoncepcyjnych.

W niektórych wypadkach konieczne jest zastosowanie leków hamujących produkcję łoju. Leczenie trądziku tymi środkami wymaga szczególnej ostrożności, w żadnym wypadku nie mogą go stosować kobiety w ciąży. Dlatego zanim lekarz je przepisze, kobieta musi być pewna, że nie jest w ciąży i podczas trwania kuracji w nią nie zajdzie. Zaleca się wtedy stosowanie podwójnej antykoncepcji.

Sposób na blizny

Jeśli po całkowitym wyleczeniu trądziku pozostaną na twarzy blizny, można próbować usunąć je za pomocą zabiegów: peelingu lub dermabrazji. Peeling lekarski kwasami owocowymi powoduje złuszczenie naskórka. Zabieg może wykonać także kosmetyczka, używając preparatu o niższym stężeniu.

Dermabrazja to z kolei zabieg mechaniczny, który polega na ścieraniu naskórka i zewnętrznej warstwy skóry. Działa mocniej niż peeling. Nowy naskórek będzie gładszy. Dobre efekty w usuwaniu blizn osiąga się również za pomocą zabiegów laserowych i zastrzyków z kolagenu.

Podziel się ze znajomymi