Trądzik u dorosłych


Administrator

Dodano: 08:18 11 lipca 2012
Aktualizowano: 08:25 11 lipca 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Trądzik kojarzony jest przede wszystkim z wiekiem dojrzewania. Obraz to ustalony poniekąd przez rzeczywistość (wszak zdarza się to między 12 a 18 rokiem życia), a także reklamy, czy też ogólnie – media, pokazujace w zasadzie tylko młodych ludzi z wypryskami.

Trądzik może również wystąpić u dorosłych ludzi. W zasadzie są dwa typy, które w takim wieku mogą wystąpić. Bywa określany angielskim zwrotem „adult acne” (trądzik dorosłych). Przyczyny takiego stanu bywają różne, ale można wyodrębnić parę konkretnych powodów. Przede wszystkim: hormony. Trądzik u osób dorosłych pojawia się przede wszystkim jednak u pań i wieku po 30 roku życia. Podobnie jak u nastolatków, w momencie kiedy waha się poziom hormonów mogą pojawić się zaskórniki, czy też grudki. Inna sprawa, że u osób dorosłych dużo częściej pojawia się raczej stan zapalny skóry. Co do wspomnianym hormonów. Najczęściej te wahania związane są z ciążą i menopauzą. U mężczyzn raczej do takich wahań hormonalnych (oczywiście mowa raczej o testosteronie) nie dochodzi. Jeśli jednak adult acne pojawi się u panów, to ma dużo gorszy przebieg niż w przypadku pań.

Trądzik ten charakteryzuje się stanem przewlekłym. Atakuje on głównie dolną część twarzy, głównie brodę. Równie często atakuje on plecy oraz szyję. Wygląda on bez wątpienia dużo gorzej niż trądzik młodzieńczy. Co ciekawe, powodem zwiększania stanów zapalnych może być przedłużający się stres, a nawet toksyny znajdujące się w powietrzu.

Problemem w przypadku trądziku u dorosłych jest jego leczenie. Istnieje wiele metod, ale tak naprawdę mało z nich jest skutecznych. Najczęściej stosuje leki przepisywane przez lekarzy. W niektórych sytuacjach może nawet dojść do potrzeby ingerencji chirurgicznej. Dużo częściej taka sytuacja ma miejsce w przypadku mężczyzn, u których dochodzi do przerostu zmian trądzikowych. Ogólnie rzecz biorąc nie jest to jednak częsta przypadłość.

Podziel się ze znajomymi