Trądzik – jak z nim walczyć

5kXEg4JE5REvEb6RuiDi4zp6kD28nf.jpg
Dodano: 11:19 23 sierpnia 2008
Aktualizowano: 13:08 2 lipca 2012
Źródło:

Czym jest trądzik

Są one ciemno zabarwione w swej górnej części i zwane potocznie wągrami. Pozostałe charakterystyczne objawy to krostki, grudki i ropnie umiejscawiające się na czole, twarzy, na bokach, ramionach, piersiach itd. Jest chorobą trudną do leczenia i długotrwałą.

Leczenie trądziku

W leczeniu trądziku obecnie stosuje się antybiotyki i szczepionki bakteryjne. Bardzo dobre rezultaty dają też miejscowo stosowane roztwory wysuszające np. spirytus salicylowy, roztwór rezorciny, czy też mieszanki z ziół. Podam tutaj parę domowych sprawdzonych sposobów walki z trądzikiem.

ZIOŁA stosuje się zewnętrznie i wewnętrznie. Zewnętrznie sporządza się napar z liści szałwii, kwiatu stokrotki, rumianku i nagietka. Naparem takim za pomocą wacika zmywa się chore miejsca skóry. Można również stosować okłady, a wągry wycisnąć i przesmarować spirytusem salicylowym. Dobrze jest pić rano i wieczorem napar z następujących ziół: chmielowe szyszki, liść brzozy, liść pokrzywy, kwiat rumianku i bratka polnego.

OLEJEK lawendowy jako silnie antyseptyczny też używany jest do zwalczania trądziku i innych chorób skóry takich jak grzybica, egzema, pleśniawka. Podobnie działa olejek szałwiowy. Jest bakterio i grzybobójczy. Kąpiele z jego udziałem skutecznie dezynfekują i oczyszczają skórę, leczą trądzik i ściągają pory skóry. Takie same skutki odnosimy podczas kąpieli borowinowych. Zabieg taki oprócz leczenia trądziku reguluje gospodarkę hormonalną. Jest prosty w przeprowadzeniu: pół kilogramową kostkę borowiny należy rozpuścić w niewielkiej ilości cieplej wody. Następnie roztwór ten rozmieszać w wannie wypełnionej do połowy wodą o temp. ok. 35 stopni C. Podczas trwającej nie dłużej niż pół godziny kąpieli skórę obficie spłukiwać i masować roztworem. Pełna kuracja to 12-15 zabiegów wykonywanych co tydzień. Przy dużej ilości wyprysków należy przestrzegać następujących zasad:

1) nie wolno zbyt długo opalać się,
2) ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych i pokarmów smażonych,
3) rano pić gorące mleko z dodatkiem miodu,
4) Używać do mycia mydła siarkowo-chmielowego a nie używać kremów ani maści,skóra musi być czysta i mieć swobodę łatwego oddychania,
5) Unikać sztucznej odzieży.

Podziel się ze znajomymi