Stopy piękne latem

tQ75pTl25zWgD5F80qIXMSOIEpZ7wR.jpg
Dodano: 09:33 10 lipca 2008
Aktualizowano: 10:02 4 lipca 2012
Źródło:

Lato to pora roku gdy z radością odkładamy do szafy grube ubrania a na ich miejsce wreszcie wracają lekkie, zwiewne sukienki, spódnice, szorty. Dajemy również odpocząć swoim stopom i zmieniamy obuwie na lżejsze i zwykle bardziej odkryte: klapki, sandałki, japonki. Stopy w takim obuwiu wyglądają niezwykle kobieco i seksownie pod warunkiem jednak że są to stopy odpowiednio wypielęgnowane. O urodę stóp warto dbać przez cały a nie dopiero przed sezonem letnim, bo może się okazać, że jest za późno na zupełne pozbycie się zgrubień i zrogowaceń.

Pozbądź się szpecących odcisków

Odciski pojawiają się zwykle na skutek noszenia niedopasowanego, nierozchodzonego obuwia. Nie tylko źle wyglądają, ale bywają bolesne i dość długo się goją. Jeśli odciski są niewielkie wystarczy wymoczyć stopy w wodzie z dodatkiem soli kąpielowej i usunąć odcisk za pomocą tarki. Natomiast duże i twarde odciski najpierw moczymy a następnie smarujemy specjalnym preparatem na bazie kwasu salicylowego lub nakładamy plastry z substancją zmiękczająca dostępne w aptekach. Tę czynność powtarzamy co kilka dni i na koniec usuwamy odcisk. Pamiętajmy by nie zwlekać z usuwaniem odcisków, gdyż długo się one goją a nie leczone będą szpecić nasze stopy przez całe lato.

Co zrobić gdy stopy zaatakuje grzybica?

Należy jak najszybciej zaopatrzyć się w aptece w preparaty przeciwgrzybiczne, którymi smarujemy stopy. Jeśli one nie pomagają niezbędna jest konsultacja u dermatologa. Aby zapobiec pojawieniu się grzybicy w przyszłości pamiętaj by po kąpieli dokładnie wycierać stopa a szczególnie przestrzenie między palcami. Warto wiedzieć, że istnieją specjalne spraye do butów o działaniu przeciwgrzybicznym. Należy unikać noszenia obuwia i skarpet wykonanych z tworzyw sztucznych.

Nadmierna potliwość stóp

Gdy stopy mają taką skłonność niezbędna jest właściwa higiena, gdyż najłatwiej wtedy o zakażenia bakteryjne. Należy myć stopy rano i wieczorem chłodną wodą, gdyż gorąca jeszcze bardziej pobudza gruczoły do pracy. Po umyciu stóp należy używać środków przeciwpotowych – dezodorantów i antyperspirantów. Należy także dbać o obuwie i stosować do niego specjalny talk. Gdy stopy mają skłonność do nadmiernego pocenia warto zastosować zioła. Dobre efekty przynosi kąpiel do stóp z dodatkiem pokrzywy, lawendy, tymianku lub szałwii.

Jak dbać o stopy?

Dwa do trzech razy w tygodniu zrób kąpiel swoim stopom. Stopy należy moczyć przez około kwadrans w miedniczce z ciepłą woda z dodatkiem dwóch łyżek soli kąpielowej, która ma działanie zmiękczające. Ten czas możemy poświęcić na relaks na przykład czytając książkę czy oglądają telewizję. Po tym czasie, gdy naskórek jest już zmiękczony staramy się go delikatnie usunąć pumeksem lub specjalną tarką. Tarki są bardziej polecane gdyż pumeks to siedlisko różnego typu bakterii. Następnie wmasowujemy w stopy specjalny peeling, który ułatwi usunięcie zrogowaciałego naskórka, odczekujemy kilka minut, spłukujemy stopy, dokładnie wycieramy i na koniec wmasowujemy krem odżywczy do stóp.

Pedicure

Zmyj dokładnie zmywaczem stary lakier, a następnie umyj i dokładnie wysusz stopy. Następnie skracamy paznokcie, zachowując kształt prostokątny i na koniec piłujemy je pilnikiem z gładzikiem. Następnie w celu zmiękczenia zrogowaciałego naskórka moczymy przez kwadrans stopy w wodzie z dodatkiem soli kuchennej bądź kąpielowej. Pumeksem lub tarką usuwamy naskórek. Zanim usuniemy skórki warto nałożyć na nie na około 5 minut specjalny żel do usuwania skórek. Po tych zabiegach przechodzimy do malowania paznokci. Na początek pokrywamy paznokcie odżywką, później lakier – najlepiej nałożyć dwie warstwy. Na sam koniec dla podtrzymania efektu pokrywamy paznokcie utwardzaczem.

Na naszym rynku są obecnie dostępne następujące rodzaje kosmetyków do stóp:

• Kremy do stóp relaksująco-odprężające
• Mydła przeciwgrzybiczne
• Enzymatyczne preparaty złuszczające
• Żele chłodzące
• Antybakteryjne pudry do stóp
• Relaksujące balsamy do stóp
• Peelingi do stóp energizująco-złuszczające
• Maski do stóp zmiękczająco-nawilżające.

Pozbądź się problemów ze stopami w gabinecie kosmetycznym
Jeśli twoje stopy posiadają zrogowaciały naskórek szczególnie oporny na domowe zabiegi wybierz się do kosmetyczki. W gabinecie zostaną one usunięte przy pomocy specjalnych frezarek. Poza tym można skorzystać z całej gamy zabiegów takich jak: masaż stóp olejkami, maseczka parafinowa na stopy, pedicure leczniczy, klamra na wrastające paznokcie, zabiegi na zmęczone nogi, rekonstrukcja paznokci, zdobienie paznokci.
Tak więc drogie panie, jeśli chcecie czuć się atrakcyjne latem, pamiętajcie również o stopach. Aby przynieść ulgę stopom zmęczonym stosujcie preparaty chłodzące i usuwające obrzęki. Współczesna kosmetyka oferuje nam cały szereg preparatów i zabiegów do pielęgnacji stóp, warto z nich korzystać by w słoneczne dni móc z dumą eksponować swoje pięknie wypielęgnowane stopy.

Podziel się ze znajomymi