Sposób na trądzik różowaty

Dodano: 12:17 29 grudnia 2008
Aktualizowano: 13:50 17 lipca 2013
Źródło: Przegląd Reader's Digest, Uzdrawiająca moc witamin, minerałów i ziół. Warszawa 2000

Trądzik różowaty stanowi większy problem niż trądzik z jakim borykają się nastolatki. Chociaż lekarstwo na trądzik różowaty nie istnieje jest szereg zachowań zapobiegających jego pojawianiu się. Przeczytaj artykuł by dowiedzieć się więcej.

Jeżeli cera osoby o jasnej karnacji zaróżowią się, może to nie być oznaka zdrowia, tylko pierwszy objaw trądziku różowatego. Nie znaleziono lekarstwa na tę chorobę, ale można łagodzić jej objawy i zapobiegać powstawaniu trwałych uszkodzeń skóry.

Co to jest trądzik różowaty?

Pierwsze objawy trądziku różowatego to zaczerwienione grudki zapalne, które pojawiają się na skórze policzków, nosa, czoła, podbródka oraz widoczne rozszerzenie i przepełnienie drobnych naczyń podskórnych. Objawy te początkowo mijają, ale po jakimś czasie wracają. Jeśli rozwój choroby nie zostanie powstrzymany, skóra będzie stale zaczerwieniona. Jej powierzchnia staje się nierówna, z licznymi grudkami. W ciężkiej postaci trądziku dochodzi do zapalnego rozrostu tkanek na koniuszku nosa, staje się on czerwony i nabrzmiewa. Czasem choroba może zająć takie oczy; spojówki są zaczerwienione, powieki pieką i swędzą.

Na trądzik różowaty choruje co 20 osoba o jasnej karnacji. Ryzyko jest w tej grupie większe niż przeciętnie. Kobiety chorują 3-krotnie częściej niż mężczyźni, ale trądzik przebiega u nich łagodniej. Szczególnie podatni na rozwój trądziku, zmian zapalnych i trwałych uszkodzeń skóry są palacze, ponieważ nikotyna zaburza ukrwienie skóry, jeśli trądzik nie jest leczony, uszkodzenia stają się coraz poważniejsze. Leczenie konwencjonalne to najczęściej długotrwale stosowanie antybiotyków.

Objawy trądziku różowatego:

• Częste, przedłużające się zaczerwienienia skóry policzków, nosa, czoła i podbródka.
• Uczucie, jakby skóra była ciasno naciągnięta na twarz.
• Pojawianie się drobnych, czerwonych plamek oraz grudek na zmienionej zapalnie skórze.
• Nasilenie zmian w obrębie nosa-. zaczerwienienie, nabrzmienie skóry, obecność grudek i guzków.
• Przekrwienie, świąd i pieczenie oczu.

Uwaga zgłoś się do lekarza jeżeli:

Zaobserwowałeś u siebie któryś z wymienionych objawów.
Zauważasz, że kiedy oblejesz się rumieńcem, Twoja twarz bardzo długo powraca do swego normalnego koloru.

Przyczyny zaburzeń:

Trądzik różowaty jest wywoływany przez nieznany czynnik genetyczny lub środowiskowy, który zaburza elastyczność ściany naczyń skórnych, powoduje, że fatwo i często się rozszerzają, a w końcu trwale poszerzają. Choroba zaostrza się, kiedy je się gorące lub pikantne potrawy, pije alkohol lub napoje zawierające kofeinę, przeżywa stresy, przyjmuje pewne leki (np. kwas nikotynowy należący do grupy witamin B i leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego) lub uprawia intensywne ćwiczenia fizyczne. Na przebieg choroby wpływają także czynniki pogodowe i zaburzenia hormonalne, zwłaszcza w okresie menopauzy.

Jakie preparaty mogą pomóc zwalczyć trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, dlatego gdy rozpoczniemy leczenie preparatami naturalnymi, należy je podawać przez długi czas. Żeby stan skóry się poprawił, trzeba je zażywać co najmniej przez miesiąc.

Leczenie należy zacząć od preparatów zawierających witaminy z grupy B. Ich niedobór jest częsty u osób z trądzikiem różowatym, dlatego dobrze jest je podawać wraz z dodatkową dawką witaminy B2. jeśli stan skóry nie poprawi się, należy dołączyć witaminę C, która wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i otaczającą je tkankę łączną. Zmniejsza również uwalnianie histaminy, wywołującej reakcje alergiczne i rozszerzanie naczyń. Trzeba też podawać sole mineralne i niezbędne kwasy tłuszczowe. Wszystkie te środki można stosować równolegle z antybiotykami.

Cynk poprawia stan naskórka, a także wpływa na metabolizm witaminy A, regulując jej stężenie we krwi. jeśli cynk podaje się dłużej niż przez miesiąc, należy stosować także preparaty miedzi. Niezbędne kwasy tłuszczowe, zawarte w olejach rybnych i oleju lnianym, zmniejszają odczyn zapalny, regulują zużycie przez komórki substancji odżywczych i wytwarzanie prostaglandyn, które powodują m.in. skurcz naczyń krwionośnych.

Co jeszcze można zrobić?

• Używać pudrów w kremie i mleczek do czyszczenia twarzy, które nie zawierają substancji zapachowych i nie są tłuste Nie używać środków zawierających substancje ściągające.
• Po myciu skórę twarzy delikatnie osuszać, mocne wycieranie szorstkim ręcznikiem może ją podrażnić.
• Używać kremów zawierających czynniki chroniące przed promieniowaniem słonecznym, o numerze 15 lub wyższym.

Zalecane dawkowanie preparatów, które pomogą zwalczyć trądzik różowaty:

• Witaminy z grupy B:
Dawkowanie: tabletka raz dziennie podczas posiłku.
Porada: zaleca się stosowanie preparatu zawierającego po 50 mg witaminy B12 i biotyny, 400 ug kwasu foliowego oraz po 50 mg pozostałych witamin z grupy B.
• Witamina B2:
Dawkowanie: 50 mg dziennie jako uzupełnienie preparatu witamin z grupy B.
Porada: witamina B2 może powodować ciemnożółte zabarwienie moczu.
• Witamina C:
Dawkowanie: 500 mg 2 razy dziennie.
Porada: zmniejsz dawkę, jeśli pojawi się biegunka.
• Cynk:
Dawkowanie: 30 mg dziennie.
Porada: jeśli zażywasz preparat cynku ponad miesiąc, przyjmuj również 2 mg miedzi dziennie.
• Oleje rybne:
Dawkowanie: 2 łyżeczki dziennie (2 g nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3).
Uwaga: skonsultuj się z lekarzem, jeśli jednocześnie przyjmujesz środki zmniejszające krzepliwość krwi.
Porada: można stosować zastępczo łyżkę oleju lnianego.

Czy wiesz, że…

Badania grupy 31 pacjentów z trądzikiem różowatym wykazały u 84% obecność Helicobacter pylorii – bakterii, która powoduje chorobę wrzodową. Może dlatego stan skóry części pacjentów poprawia się po leczeniu antybiotykiem, który niszczy Helicobacter pylori. Taka antybiotykoterapia jest obecnie zasadniczą częścią terapii w chorobie wrzodowej.
W mieszkach włosowych części chorych na trądzik różowaty żyje dużo roztoczy, ponieważ układ obronny skóry jest osłabiony. Podawanie witamin z grupy B, zwłaszcza B2, ogranicza rozwój roztoczy. Spryskiwanie twarzy silnym naparem z rumianku i nagietka łagodzi odczyn zapalny skóry. Mieszankę składającą się z łyżki stołowej każdego z ziół należy zalać S00 ml wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 20 min, następnie przecedzić i ostudzić. Kobiety, które używają pudru w kremie, mogą maskować przewlekłe zaczerwienienie twarzy. Każdy make-up zawiera lekko szare podłoże, które rozjaśnia twarz i powoduje, że czerwone zabarwienie skóry jest niewidoczne. Mężczyźni, którzy chorują na trądzik różowaty, powinni używać do golenia maszynek elektrycznych, aby ograniczyć drażnienie skóry.
Oleje rybne zmniejszają stan zapalny skóry i skłonność do podrażnień.