Skóra wrażliwa

Dodano: 08:31 26 czerwca 2008
Aktualizowano: 11:43 4 lipca 2012
Źródło: "abc Apteki", czerwiec 2008

Ze względu na stały kontakt z zanieczyszczonym otoczeniem, coraz większym problemem stają się alergie skórne i nadwrażliwość.

Rozdzielenie terminów skóra alergiczna i wrażliwa jest bardzo trudne. Podrażnienia występujące u osób charakteryzujących się skórą wrażliwą wyglądają podobnie do wysypki alergicznej. Często jeden typ skóry przechodzi w drugi.

Skóra wrażliwa jest podatna na działanie czynników drażniących i uczulających. Łatwo reaguje na niekorzystne i niepożądane czynniki zewnętrzne. Objawy jakie mogą temu towarzyszyć można podzielić na: obiektywne – o widocznym efekcie drażniącym i uczulającym, w wyniku których powstaje rumień, suchość, trądzik, pęknięcia skóry oraz subiektywne, charakteryzujące się uczuciem kłucia, swędzenia, pieczenia, naprężenia skóry.

Jednym z powodów alergii mogą być preparaty kosmetyczne. Powstające na skórze bezpośrednio po nałożeniu kosmetyku zmiany świadczą na ogół o jej dużej wrażliwości. Natomiast te, które pojawiają się po dłuższym czasie, wahającym się od kilku godzin do kilku dni od zaaplikowania preparatu kosmetycznego mogą świadczyć o odczynie alergicznym. Powstającej wysypce, która jest na ogół bardzo swędząca, często towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie.

Najczęstsze alergeny

Do związków, które mogą powodować podrażnienie lub alergie skórne zaliczyć można m.in. rezorcynę, kwas salicylowy, siarkę i fenol. Substancje te znajdują się głównie w preparatach złuszczających, przeciwłojotokowych i przeciwbakteryjnych.
Przyczyną wielu uczuleń mogą być także produkty pszczele: miód, pyłek kwiatowy, propolis, mleczko pszczele.

Osoby o skórze wrażliwej ze skłonnością do alergii powinny ostrożnie podchodzić do preparatów zawierających w składzie alkohol etylowy, czy też kwasy owocowe (AHA).

Alergie i podrażnienia mogą powodować dość często stosowane w preparatach kosmetycznych oleje mineralne: olej wazelinowy, parafinowy, wazelina, parafina. Również lanolina czyli wosk owczy może być środkiem uczulającym.

Kolejną grupę produktów naturalnych ,które mogą powodować podrażnienia lub odczyn alergiczny stanowią olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin. Podrażnienia mogą powodować olejki: miętowy, tymiankowy, cytonelowy, lebiodkowy, cytrynowy, melisowy.

Spośród substancji zapachowych stosowanych w kosmetykach przyczyną około 80% uczuleń są następujące związki: aldehyd cynamonowy, eugenol, izoeugenol, hydroksycytonellal, geraniol, aldehyd a-amylocynamonowy.

Uczulający makijaż

Grupę preparatów kosmetycznych, które szczególnie często powodują zarówno podrażnienia jak i alergie stanowi segment tzw. kosmetyki kolorowej. Uczulenia na pomadki, maskary czy cienie do powiek są przeważnie spowodowane zawartymi w tych kosmetykach barwnikami, rzadziej substancjami zapachowymi, a tylko w wyjątkowych przypadkach pozostałymi składnikami produktu. Około 17% wszystkich odczynów alergicznych spowodowanych przez kosmetyki wywołują lakiery do paznokci. Przyczyną uczuleń mogą być również farby do włosów, szczególnie tzw. farby trwałe. Niekorzystna reakcja po ich zastosowaniu może objawiać się świądem, obrzękiem skóry twarzy, szyi, zmianami rumieniowo-zapalnymi, obrzękiem powiek. Rzadziej tego typu odczyny pojawiają się w przypadku stosowania farb roślinnych. Przystępując do farbowania włosów, nawet kolejnego przy użyciu tej samej farby, należy wykonywać tzw. test płatkowy, określający osobniczą wrażliwość na stosowany preparat.

Produkty hypoalergiczne

Osoby posiadające skórę wrażliwą, alergiczną powinny zwracać szczególną uwagę na dobór preparatów kosmetycznych. Najlepiej, by używały tylko produktów oznaczonych: dla skóry wrażliwej lub słowem hypoalergiczny.

Umieszczona na opakowaniu informacja, iż kosmetyk jest hypoalergiczny oznacza, że wyrób był testowany na skórze osób o skłonności do skóry alergicznej. Coraz częściej pojawia się również informacja, że kosmetyk przeznaczony jest do cery wrażliwej. Wyroby tak oznakowane zawierają na ogół ograniczoną do minimum ilość konserwantów oraz środków zapachowych lub w ogóle nie ma ich w składzie recepturalnym.

Szczególnie ważne są zawarte w preparacie substancje odbudowujące barierę lipidową skóry m.in. ceramidy, fosfolipy, skwalen, oleje roślinne o dużej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych tzw. NNKT oraz nawilżające (kwas hialuronowy, chitozan). Dzięki zawartości takich składników jak D-pantenol, alantoina, proteiny, algi czy specjalnie przeznaczone do tego typu preparatów ekstrakty roślinne (np. lipa, lukrecja, lawenda, świetlik, chaber bławatek, nagietek, zielona herbata, siemię lniane, oczar wirginijski itp.) działają łagodząco i wzmacniająco. Przeciwzapalnie i kojąco działają również kosmetyki produkowane na bazie wód termicznych.

Preparaty promieniochronne dla alergików powinny zawierać tylko naturalne filtry UV, takie jak ditlenek tytanu czy tlenek cynku.
Oferta produktów dla osób o nadwrażliwej skórze jest w aptekach bogata, najlepiej jednak poradzić się farmaceuty.

Podziel się ze znajomymi