Skąd te białe plamki na paznokciach?


Administrator

Dodano: 10:24 28 stycznia 2013
Aktualizowano: 10:45 28 stycznia 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Panowie na swoje palce zwracają dużo mniejszą uwagę niż kobiety. Dlatego też nawet jeśli zauważą, że na ich paznokciach pojawiły się jakieś „dziwne” elementy, których być tam nie powinno, to najczęściej po prostu nie reagują – a to błąd.

Chociaż we wstępie nastąpiła swoistego rodzaju dywersyfikacja płci, to białe plamki na paznokciach mogą pojawić się zarówno u panów, jak i kobiet. Różnica jest w zasadzie tylko w podejściu do tego problemu. Przyjrzyjcie się swoim paznokciom. Jaki powinien być ich podstawowy kolor? Różowy to częsta, chociaż nie do końca prawdziwa odpowiedź. Płytka paznokci jest bezbarwna, a cielisty kolor spowodowany jest obecnością naczyń krwionośnych zgromadzonymi pod nimi. Kiedy na paznokciach pojawią się ,b>białe zabarwienie, to może to oznaczać co najmniej kilka problemów.

Zacznijmy od tego najmniej szkodliwego. Jeśli białe plamki ograniczają się do jednego, czy dwóch paznokci, to są one najprawdopodobniej efektem tak zwanego mikrourazu macierzy. Taka sytuacja może się zdarzyć, chociażby w sytuacji kiedy nastąpi odprysk czegoś ciężkiego na paznokcia, lub przy wycinaniu skórek. Niezależnie od przyczyny, prędzej czy później zmiany te znikną.

Dużo większym problemem jest sytuacja kiedy na wszystkich paznokciach znajdują się białe plamki. To może oznaczać kilka rzeczy. Najczęściej jest to dla nas wiadomość o niedoborze witamin i składników mineralnych. To właśnie paznokcie pierwsze dają znak, że brakuje nam składników odżywczych – przede wszystkim wapnia, żelaza i cynku. Pierwiastki te są bardzo ważne dla funkcjonowania organizmu, więc jeśli faktycznie paznokcie dają nam znać o ich braku należy go jak najszybciej uzupełnić.

Wiele zależy też od tego, jak wyglądają te zmiany na paznokciach. Jeśli na płytce paznokci znajdują się podłużne paski i występują one dość długo, to może oznaczać leukonychię (często określa się tym pojęciem również sytuację gdy białe plamki to efekt braku witamin). Ta z kolei bywa efektem niewydolności serca i nerek, grzybicy, czy chorób infekcyjnych. Można więc powiedzieć, że to co znajduje się na płytce paznokcia może być znakiem ostrzegawczym uświadamiającym nam, że czas najwyższy udać się do lekarza.