Pozbądź się odcisków

z5W8gHLrzR2nfHqcf9q7zD41O835V5.jpg


Administrator

Dodano: 09:07 30 sierpnia 2011
Aktualizowano: 11:28 7 września 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Początkowo niewielkie i łatwe do ukrycia. Z pozoru nie wyglądają zbyt groźnie, ale nie lekceważ ich, ponieważ rozrośnięte odciski sprawiają ból i mogą skutecznie utrudnić ci chodzenie.

Odciski, inaczej modzele lub nagniotki zwykle są owalne lub okrągłe, z zewnątrz lekko wybrzuszone, w środku znajduje się stożkowaty czubek skierowany do wnętrza stopy. W centralnej jego części znajduje się niewielkie wgłębienie, całość zaś pokrywa stwardniały i zrogowaciały naskórek. Oczywiście odciski nie powstają od razu, tworzą się stopniowo w miejscu, w którym skóra jest nieustannie uciskana przez obuwie. Początkowo pojawia się niewielkie stwardnienie, a po pewnym czasie skóra na nagniotku rogowacieje, a wewnątrz kształtuje się nowy „byt”, który zaczyna utrudniać chodzenie i sprawia ból przy każdym kroku.

Najczęstszą przyczyną powstawania odcisków są źle wyprofilowane buty o twardej podeszwie. Najgorsze niestety są szpilki, zwłaszcza te z ostro zakończonym czubkiem, w takich butach najbardziej poszkodowany jest mały palec, stłamszony i ściśnięty w ciasnym i wydłużonym czubku, narażony jest na powstawanie odcisków. Ponadto do powstawania nagniotków przyczyniają się ortopedyczne wady stopy, np. podłużne i poprzeczne płaskostopie – nacisk na stopę jest wtedy nierówny, co sprzyja powstawaniu odcisków. Odciski mogą również pojawiać się z wiekiem, wynika to ze zmian zwyrodnieniowych układu kostnego u osób starszych. Miejscem, w którym najczęściej i najchętniej pojawiają się nagniotki jest podeszwa w okolicy śródstopia na pięcie, odciski mogą się tez tworzyć z boku stopy.

Aby uchronić się przed odciskami musisz przede wszystkim nosić wygodne i miękkie obuwie. Jeśli nowe buty maja twardą i niewygodną podeszwę, włóż do środka wkładki ortopedyczne, pozwoli ci to uchronić się przed otarciami i odciskami. Odciskom można zapobiegać nie tylko zmieniając obuwie, ale także wykonując proste zabiegi pielęgnacyjne. Jeśli zauważysz na stopach stwardniały naskórek, natychmiast go usuń, mocząc wcześniej nogi w ciepłej wodzie z dodatkiem soli leczniczej, następnie wystarczy tylko zetrzeć pumeksem lub tarką do stóp stwardniałe miejsce. Po zabiegu wmasuj w stopy nawilżający krem, a zabieg powtarzaj co tydzień. Warto również sięgać po maści i kremy zawierające zmiękczający naskórek kwas mlekowy, salicylowy lub mocznik. Jeśli zmiany na stopach są zbyt duże, a domowe zabiegi nie przynoszą efektów, nagniotki należy usunąć innymi sposobami. Bardzo skuteczne i łatwe w stosowaniu są specjalne plastry przeciw odciskom – zmiękczają skórę wokół rdzenia i ułatwiają jego usunięcie. Dostępne są w każdej aptece bez recepty, należy je nosić przynajmniej przez kilka dni. W przypadku dużych i trudnych do usunięcia nagniotków konieczny bywa zabieg chirurgiczny, wcześniej jednak warto wybrać się do pedikiurzystki lub lekarza, aby zaczerpnąć porady.

Odcisków nie wolno lekceważyć, ponieważ zaniedbane i nieleczone będą się stale powiększać, sprawiając duży ból, może także dojść do zakażenia okolicznej tkanki, a to wymaga już interwencji lekarskiej.

Podziel się ze znajomymi