Piękna cera

3jg2MBEKc6xN99wfL0dHMWEZ4xccB4.jpg
Dodano: 08:30 11 grudnia 2008
Aktualizowano: 14:47 2 stycznia 2012
Źródło:

Jak odzyskać zdrowy wygląd, jak zadbać o cerę, jak ją właściwie pielęgnować?

Należy pamiętać, że wszystko zależy od tego, jaki mamy rodzaj cery. Okazuje się, że ponad połowa Polek nie jest w stanie powiedzieć, jaki ma rodzaj cery. W wyniku niewiedzy może się okazać, że źle dobieramy kosmetyki, co zamiast nam pomóc może nawet nasilić niekorzystne tendencje. Większość kobiet narzeka i przyznaje, że ma problem ze swoją cerą. Tymczasem wiele czynników z otoczenia zewnętrznego dodatkowo szkodzi naszej skórze – np. czynniki klimatyczne (wiatr, słońce). We właściwym określeniu naszego typu cery, pomóc powinien lekarz dermatolog lub specjalista w zakresie medycyny estetycznej.

Popatrzmy zatem, jakie w ogóle występują rodzaje cery.

1. Cera trądzikowa, tłusta

Cera tłusta występuje, gdy w organizmie mamy do czynienia ze zbyt dużą aktywnością gruczołów łojowych skóry. Może ona sprawiać bardzo dużo problemów. Często pojawiają się wypryski i zaskórniki, mamy do czynienia z nieestetycznym łojotokiem. Po myciu cera jest wyraźnie błyszcząca. Często mówi się że taka skóra „świeci”. Pory są rozszerzone, skóra najbardziej przetłuszcza się w miejscach o największym nagromadzeniu gruczołów łojowych.. Łojotok może być przyczyną chorób, takich jak trądzik czy łojotokowe zapalenie skóry. Cera tłusta występuje głównie u młodych dziewcząt i kobiet. Przyczyną nadmiernej aktywności gruczołów łojowych może być zaburzenie czynności wewnątrzwydzielniczych (np. nadmierne wydzielanie progesteronu). Skóra najczęściej przetłuszcza się na brodzie, na plecach, na nosie, na czole, dekolcie. W porach często pojawiają się wągry, czyli zaskórniki. Cera tłusta korzystniej wygląda latem, dlatego, że nie poddaje się zbyt szybko niekorzystnemu działaniu czynników zewnętrznych. Skóra tłusta ma kolor szarożółty. Dość mocno i wrażliwie reaguje na czynniki wewnętrzne, takie jak stres, zaburzenia hormonalne czy zaburzenia układu trawiennego. Bardzo niekorzystne dla tego rodzaju cery jest promieniowanie UV oraz korzystanie z solarium. Cera tłusta nie występuje w dzieciństwie, ujawnia się dopiero około 12 roku życia.

Cery takiej nie należy już natłuszczać, a jedynie nawilżać. We właściwej pielęgnacji cery tłustej pomoże niewątpliwie żel do mycia twarzy, mleczko, delikatne mydło, tonik antybakteryjny – bezalkoholowy czy też krem nawilżający. Bardzo ważne jest, aby nie wyciskać krostek, ponieważ mogą zostać nieestetyczne ślady. Nie wolno myć twarzy kosmetykami o dużej zawartości alkoholu, a poleca się środki o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym. Nie zaleca się stosowania silnych środków odtłuszczających. Najlepsze są preparaty nawilżające. Zaskórniki najłatwiej zlikwidować w salonie kosmetycznym, samemu nie wolno ich usuwać.

2. Cera normalna

Jest najłatwiejsza do pielęgnacji. Występuje u dzieci do okresu pokwitania. Jest dobrze odżywiona. Charakteryzuje się jędrnością, jest napięta, aksamitna, dobrze reaguje na wodę oraz mydło. Jeśli się odpowiednio o nią dba, długo zachowuje młody wygląd. Jak przy każdym rodzaju cery, tak i w tym przypadku należy pamiętać o codziennym zmywaniu makijażu.

3. Cera mieszana

Ma cechy zarówno skóry tłustej jak i suchej. Jest to skóra najczęściej sucha w obrębie policzków, a tłusta w okolicy nosa, czoła i brody. Policzki należy nawilżać, a pozostałe miejsca zmatowić. Skóra źle znosi wodę i mydło, które ją mocno podrażniają. Pielęgnacja tego typu skóry jest szczególnie trudna, gdyż należy stosować zarówno kosmetyki przeznaczone dla cery suchej, jak i tłustej. Ten typ cery pojawia się najczęściej po 20 roku życia. Rozpoznamy ją tym, że dość nieestetycznie świeci się nos, czoło i broda. Pojawia się, gdy w organizmie brak jest wielu niezbędnych substancji oraz zakłócona jest równowaga wodno-lipidowa. Na policzkach, skroniach i w okolicach uszu skóra wygląda normalnie. Ani próba odtłuszczenia cery ani odsuszenia nie okaże się sukcesem. Najlepiej jest używać łagodnych żeli do cery mieszanej.

4. Cera sucha

Wymaga zarówno nawilżenia, jak i natłuszczenia. Najlepszy do stosowania będzie krem półtłusty. Skóra ta ma zbyt mało wilgoci na skutek zbyt małej ilości wydzielanego łoju. Jest mało elastyczna, jasna, wrażliwa. Źle reaguje na czynniki atmosferyczne. Jeśli nie będzie się o nią prawidłowo dbać, szybko się zestarzeje. Należy ją odżywiać kompleksowo. Występowanie cery suchej jest związane ze stopniową utratą wody przez organizm. Na skutek niewłaściwej pielęgnacji skóra może się trudniej regenerować. Jest cienka, prześwitują przez nią naczynka. W dotyku może być szorstka i chropowata. Pod wpływem wody czuć efekt ściągania skóry. Narażanie na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych sprzyja przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek.

5. Skóra wrażliwa

Jej występowanie może być uwarunkowane genetycznie lub też może być nabyte. Występuje u kobiet, których reakcje skórne uzależnione są od cyklu miesiączkowego czy od stanu emocjonalnego. Często po używaniu niektórych kosmetyków może występować alergia lub nieprzyjemne uczucie pieczenia, mrowienia, czy świądu. Na cerę wrażliwą ma też duży wpływ stres, narażenie na nadmierne promieniowanie słoneczne, suchość pomieszczeń. Niekorzystnie na cerę wpływa kurz, pył, brak ruchu i nieprawidłowe odżywianie. Skóra wymaga zdrowego trybu życia oraz ciągłej kontroli.

6. Skóra zniszczona

Jest to skóra poddana wielu niekorzystnym działaniom, zwłaszcza negatywnie działa stres i niezdrowy styl życia. Skóra taka wygląda bardzo zmęczona i jest nieatrakcyjna, ponadto jest matowa i szara.

Przy rozmaitych typach cery, mogą wystąpić różne choroby. Oto niektóre schorzenia skóry:

• trądzik różowaty – na cerze pojawiają się krostki, grudki, naczynia krwionośne są poszerzone; może wystąpić zapalenie spojówki, tęczówki czy rogówki. Choroba ujawnia się po 30 roku życia. Chorobę mogą wyzwalać takie czynniki jak: spożywanie alkoholu, palenie papierosów, gorące kąpiele, przebywanie
w dusznych pomieszczeniach, czynniki atmosferyczne oraz narażanie się na nadmierny stres. Leczenie może polegać na laserowym (lub za pomocą prądu) usunięciu rozszerzonych naczyń krwionośnych, zażywaniu witamin czy antybiotyków przeciwłojotokowych, metronidazolu, czy miejscowo retinoidów.

• prosaki – są to bardzo małe, bo ok. 0,5 – 1,5 mm wielkości cysty o kolorze białym lub lekko żółtym. Cysty występują głównie na twarzy (np. na powiece, na skroniach). Jest to częste schorzenie, a jego leczenie polega na zabiegu oczyszczania cery polegającym na przekłuciu pokrywy cysty i wyciśnięciu białej wydzieliny.

• żyłki na udach – mogą występować m.in. na skutek zmian hormonalnych w okresie ciąży i połogu, stojącej pracy, nadmiernego opalania się, przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, otyłości. Leczenie może polegać na zamknięciu naczyń za pomocą prądów o wysokiej częstotliwości, jak też laserem czy ultradźwiękami.

• piegi – są to małe plamki, jasne lub brązowawe, które często zanikają wraz z wiekiem, a uwidaczniają się pod wpływem słońca, powstają na skutek działania komórek zwanych melanocytami, produkującymi pigment. W celu ukrycia piegów, zaleca się wmasowywanie w skórę świeżego soku z marchwi. Można też pić tran oraz regularnie dostarczać organizmowi witaminę C i A.

Podziel się ze znajomymi