Opuchnięte powieki? Nie jesteś sam.


Administrator

Dodano: 11:29 30 kwietnia 2013
Aktualizowano: 11:34 30 kwietnia 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

To problem, który dotyczy ogromnej liczby osób. Z tego właśnie powodu, jeśli wydaje się Wam, że męczycie się się z opuchniętymi powiekami sami, jesteście w błędzie. Indywidualne w pewien sposób, mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy i metody, jakimi będziemy z nim walczyć.

Zaczniemy oczywiście od przyczyn. Spuchnięta powieka to najczęściej efekt… bójki, lub po prostu uderzenia. To problem, który w pewien sposób jest powiązany z opuchniętymi powiekami. Przyczynę w tym wypadku, możemy określić jak mechaniczną. Skupmy się teraz na innych czynnikach powodujących obrzęk powiek. Po pierwsze, mogą je powodować tak zwane zastoje limfatyczne. Powiązane jest ono z gromadzeniem się wody, której jest po prostu zbyt dużo w tkankach. Często jest tak, że to my sami dokładamy przysłowiową „cegiełkę” do takiej sytuacji. Nadmierna ilość sodu w diecie (przede wszystkim sól!) wzmaga taki stan rzeczy.

Kolejną przyczyną opuchniętych powiek może być… stresujące życie. Wymagająca praca może powodować u nas stany przemęczenia i bezsenności. To z kolei jest prosta droga do pojawienia się opuchnięcia w okolicy powiek. Taki objaw to domena poranka, kiedy wstajemy z łóżka po kolejnej nieprzespanej nocy. Opuchnięte powieki mogą również mieć związek z niewłaściwie dobranymi kosmetykami. W tym wypadku, rozwiązaniem jest po prostu zmiana stosowanych przez nas preparatów.

Opuchnięte powieki mogą być jednak spowodowane naprawdę poważnym problem. Niektóre choroby dają właśnie między innymi taki objaw. Opuchlizna może być spowodowana poprzez nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, choroby nerek, a także problemy z sercem. Również w przypadku alergii może wystąpić opuchlizna w okolicach oczu. Najczęściej razem z zaczerwienieniem.

Pozbycie się opuchliny, jeśli jest ona spowodowana przez brak snu, czy złą dietę nie powinno nam nastręczać dużych problemów. Często wystarczy po prostu okład z ogórka czy torebki herbaty. Jeśli jednak sytuacja taka jest wynikiem, którejś z wymienionych chorób, to skupiamy się na jej wyleczeniu.