Olej arganowy na zdrowie


Administrator

Dodano: 06:49 15 lipca 2011
Aktualizowano: 09:13 15 lipca 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Co pewien czas pojawiają się na europejskich stołach potrawy i produkty egzotyczne, dotychczas nieznane szerszej społeczności. Często okazuje się, że ukrywały one przed nami możliwości, które mogą wpływać pozytywnie na stan naszego zdrowia.

Dobrym przykładem jest olej arganowy jeden z najdroższych produktów tego typu na świecie. Wynika to po części z tego, że drzewa arganowe rosną głównie w Maroku. A do tego, aby zrobić kilogram oleju potrzeba owoców aż z 7 takich drzew (to około 30 kilogramów orzechów). Sam olej zawiera przede wszystkim znaczne ilości witaminy E, a do tego wykazuje silne zdolności przeciwzapalne. Wystarczy pić dwie łyżeczki dziennie, a pozwoli nam to powstrzymać wiele chorób, tak przynajmniej zapewniają jego dystrybutorzy.

No właśnie, jeśli przyjrzymy się temu na co olej arganowy ma pomagać, to możemy mieć problem z zapamiętaniem wszystkich. Skupmy się tylko na tych najważniejszych. Jak już wspomniałem, ma on działanie przeciwzapalne. Oprócz tego zabija również grzyby, a także ma właściwości dezynfekujące. Wpływa również dodatnio na krążenie krwi. Stosuje się go też często na „odmładzanie skóry”, włosów i paznokci. Picie oleju arganowego wzmacnia układ odpornościowy. Jakby tego było mało, marokańskie złoto (tak bywa nazywany) posiada w swoim składzie kwasy tłuszczowe Omega 3, które mogą nas chronić między innymi przed nowotworami.

Olej arganowy można również dodawać do potraw zamiast na przykład oliwy. Ma on na tyle neutralny smak, że nie przykryje pozostałych składników. Problem niestety polega na tym, że jest on naprawdę drogi. Przykładowo średnia cena za butelkę (250ml) to około 70 złotych. Jak więc widać, nie każdy będzie mógł sobie na niego pozwolić, tym bardziej przyjmować go regularnie.

Ciekawostką o której chciałem wspomnieć na koniec jest kwestia używania oleju arganowego na włosy. Stosuje się go jako typowa „wcierka” (nakładając na skórę głowy), ewentualnie wzmacnia nim końcówki. Niektórzy z dystrybutorów próbują przekonywać, że pomaga on powstrzymywać łysienie, ale akurat to ciężko udowodnić.

Podziel się ze znajomymi