Męskie golenie – suche, czy mokre?

Happy laughing man shaving his face
Dodano: 14:16 31 marca 2014
Aktualizowano: 10:39 1 kwietnia 2014
Źródło:

Część mężczyzn wybiera drogę na skróty i po prostu zapuszcza brodę, przez co nie ma problemów z goleniem. Jeśli jednak decydujecie się na to, aby zarost regularnie usuwać, to staniecie przed wyborem, który jest naprawdę ważny jeśli nie chcecie, aby golenie nie było dla Was i Waszej skóry katorgą.

Męska skóra jest dużo grubsza niż kobieca. Po pierwsze, posiada ona więcej komórek w cześci rogowej naskórka. Tworzą one 32 warstwy, gdzie u pań ta liczba jest o połowę mniejsza. Ma to swoje zalety. Przykładowo męska skóra jest dużo bardziej odporna na niskie temperatury. Zaletą jest też zwiększona odporność na ból. U Panów występuje również dużo więcej gruczołów łojowych.

To co z jednej strony jest zaletą w przypadku golenia staje się wadą. Zbyt gruby naskórek to problem dla odrastających na skórze twarzy włosków. Często wrastają one przy okazji usuwania zarostu powodując stany zapalne. Problemem mogą być również podrażnienia po goleniu i wysuszona skóra. Jeśli chcecie tego uniknąć to stoją przed Wami dwa zadania. Po pierwsze wybór sposobu golenia, a po drugie pielęgnacji skóry twarzy. W tym pierwszym przypadku nie chodzi nawet o sam wybór konkretnej golarki, czy maszynki, bo na to przyjdzie czas później. Poza tym jest to też kwestia indywidualna i wymagająca wielu prób, co w naszym przypadku sprawdza się najlepiej, a czego powinniśmy unikać. Na pewno jeśli macie delikatną skórę, lub dopiero zaczynacie swoją „przygodę” z goleniem, to złym rozwiązaniem prowadzącym prosto do podrażnień, będą najtańsze maszynki.

Na początku zastanówcie się, czy wolicie golenie na sucho, czy na mokro. Używanie maszynek elektrycznych jest dobrym rozwiązaniem dla Panów zmagających się z trądzikiem, a także mających podrażnioną skórę. Golenie na mokro jest bez wątpienia dużo bardziej precyzyjne, ale wymaga też większych umiejętności. Jeśli  macie podrażnioną skórę, to prawie na pewno skończy się ono bolesnym problemem.

Dokonanie tego wyboru, to oczywiście tylko pierwszy, ale naprawdę ważny element pielęgnacji męskiej skóry twarzy. Konieczne będzie zapoznanie się z kosmetykami po goleniu, których zadaniem ma być przede wszystkim zapobieganie zaczerwienieniom i podrażnieniom. Ich wybór, tak jak w przypadku metody golenia, to również sprawa indywidualna.