Łysienie telogenowe – co to takiego


Administrator

Dodano: 10:06 26 czerwca 2012
Aktualizowano: 10:15 26 czerwca 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Wypadanie włosów kojarzy się nam przede wszystkim z ubytkami na głowie. I jest to oczywiście prawidłowe myślenie, gdyż łysienie dotyczy najczęściej tego miejsca na naszym ciele. Istnieją jednak takie typy tego procesu, które mogą atakować całe ciało. Chociaż oczywiście przede wszystkim dotykają one głowy.

Tak jest w przypadku łysienia telogenowego. Jest ono jednym z typów, które określane są jako niebliznowaciejące. Nie pojawiają się więc na głowie blizny, które mogłyby ją szpecić. Równie dobrą informacją jest też fakt, że wypadanie włosów typu telogenowego najczęściej kończy się po 6 miesiącach. Nie potrzeba będzie do tego żadnych leków. Przyczyną takiego łysienia są zaburzenia hormonalne, niektóre antybiotyki, a także tak zwane napięcia metaboliczne.

Dlaczego akurat taka nazwa? Telogen to jedna z faz rozwoju włosa. Dokładniej jest to ostatni etap cyklu ich życia. Określa się go jako „spoczynkową” (możecie też spotkać nazwę „odpoczynkowa”). Faza telogenowa trwa około 3 miesięcy. W tym czasie włosy są powoli wypychane przez te, które rosną właśnie w mieszkach. W normalnej sytuacji liczba owłosienia, które znajduje się w tej fazie waha się między 5 a 15 procent. Dlatego też nie powinno dziwić ani niepokoić, kiedy wypada nam trochę włosów codziennie. Stres jest czynnikiem, który może doprowadzić do tego, że w fazie telogenowej znajdzie się większa część naszego owłosienia. Jeśli problem będzie się przedłużał, to oczywistym wydaje się być, iż więcej włosów wypadnie. Tu warto zauważyć, że jeśli na przykład będziemy przechodzić grypę (dla naszego organizmu to stresująca sytuacja i może spowodować przejściowe łysienie telogenowe), to nie oznacza, iż włosy wypadną od razu. Najczęściej pojawia się ono trzy miesiące po chorobie. Dlaczego? Spójrzcie ile trwa faza telogenowa.

Warto wiedzieć, że łysienie tego typu jest częste, ale z racji tego, iż samo przechodzi, a nierzadko nawet nie wiemy o nim, to ciężko podać konkretne liczby. Łysienie telogenowe nie rozróżnia też płci. Jednak ze względu na to, że często jego przyczyną są zaburzenia równowagi hormonalnej, to bardziej predysponowane są kobiety. Wiek również nie grali roli. Pierwszym, widocznym objawem łysienia telogenowego jest wzmożone wypadanie włosów. Ma ono charakter rozproszony. Nie stosuje się żadnego konkretnego leczenia, co najwyżej zmienia się nieco dietę. Tak, aby dostarczała odpowiednią ilość składników odżywczych wzmacniających włosy.

Podziel się ze znajomymi