Łysienie kobiet

Dodano: 10:53 19 maja 2014
Aktualizowano: 12:04 19 maja 2014
Źródło:

W przypadku mężczyzn, częściowe utrata włosów nie stanowi większego problemu. Łysienie kojarzone jest właśnie z płcią męską  i nie jest w tej sytuacji dziwnym i rzadko spotykanym  widokiem. Z kolei utrata włosów u kobiet jest dla nich bardzo poważnym problemem wizerunkowym, który może mieć wpływ na psychikę i odbiór własnej osoby.

Zajmiemy się tutaj zarówno wypadaniem włosów wynikającym np. ze stresu, jak i faktycznym łysieniem typu męskiego, które również występuje u kobiet. Zdecydowanie częściej jednak ich utrata u Pań, spowodowana jest przez problemy z dietą, wspomniane nerwy i różne choroby.

Brak niektórych składników mineralnych, lub też nieodpowiednio skonstruowany jadłospis, może w dłuższej perspektywie powodować utratę włosów. Zazwyczaj poprzedzają ją konkretne znaki. Włosy stają się wyraźnie bardziej suche, a końcówki rozdwojone. Nie jest to jednak regułą. Utrata owłosienia może być również związana z ciążą, a dokładniej czasem po urodzeniu dziecka. Tutaj mechanizm jest dość prosty. W czasie ciąży rośnie poziom estrogenów w organizmie kobiety. To między innymi odpowiada za to, że włosy są bardziej zdrowe, a do tego zaburzony zostaje ich naturalny proces wypadania. Po urodzeniu dziecka poziom estrogenów spada ( w pewien sposób wraca do normy). To skutkować może między innymi wypadającymi w nadmiarze włosami. Proces ten zazwyczaj dość szybko mija.

Stres, to kolejna przyczyna wypadania włosów. W tym wypadku jednak istotne są kwestie indywidualne. Nie u każdej kobiety stres wywoła taki efekt. To bardzo podobna sytuacja do utraty włosów, która jest spowodowana chorobą. Tak naprawdę nawet „zwykłe” przeziębienie może powodować taką sytuację. Nie w każdym jednak przypadku będzie to miało miejsce.

Wypadanie włosów, to w końcu wspomniane łysienie typu męskiego (androgenowe). Powodem jest nadmiar testosteronu. Łysienie androgenowe u kobiet przebiega inaczej, niż u mężczyzn. Panie tracą włosy z przodu. Bardzo często fryzury stają się wyraźnie przerzedzone. Łysienie tego typu najczęściej pojawia się w okresie menopauzy.