Kuracja borowinowa na bolące stawy


Administrator

Dodano: 09:26 25 sierpnia 2011
Aktualizowano: 11:31 7 września 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Peloidy, czyli popularne w polskich uzdrowiskach borowiny, to nic innego, jak po prostu naturalny torf leczniczy pełen składników mineralnych (bituminy, pektyny, kwasów humusowych), enzymów oraz soli mineralnych (siarczan magnezu, siarczan potasu, związki żelaza, wapnia i glinu). Charakterystyczną cechą borowiny, która sprawia, że wykorzystuje się ją w celach wywołania miejscowego lub uogólnionego przegrzania, jest jej duża pojemność cieplna i słabe przewodnictwo, dzięki temu po wstępnym ogrzaniu i położeniu na skórze, długo pozostaje ciepła. W trakcie kuracji tkanki ulegają silnemu przegrzaniu, co wywołuje silny efekt terapeutyczny, a przy tym nie powoduje się dyskomfortu u pacjenta.

Miejscowe działanie cieplne powoduje wzrost metabolizmu tkankowego, pobudzone zostają procesy, które powodują zwalczanie stanu zapalnego, a dzięki zwiększonemu przepływowi krwi i limfy, wszelkie toksyny i zbędne produkty przemiany materii zostają łatwo usunięte z leczonego obszaru.

Kurację borowinową przeprowadza się zwykle w formie kąpieli lub okładów, technika zabiegu jest prosta i mało obciążająca dla chorego. Polecana jest szczególnie w chorobach reumatycznych, stanach pourazowych, przewlekłym zapaleniu kości oraz przy porażeniach i niedowładach wiotkich mięśni, nerwobólach i zespołach bólowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, oraz w obrzękach po stłuczeniach, złamaniach, operacjach ortopedycznych lub wysiłku fizycznym. Kąpieli borowinowych nie poleca się bezpośrednio po posiłku lub w przypadku zmęczenia.

Podziel się ze znajomymi